04/02/2023
Undrafted 20 19 14 7 - 60 -
Ageli B.C. 6 16 6 17 - 45 -

Χτίζουν νέο σερί οι Undrafted!

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Undrafted επικράτησαν για δεύτερη φορά της Ageli BC για την 18η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Η ομάδα των Κόντου και Τσιάνου πραγματοποίησε την πειστική εμφάνιση που έψαχνε, επικρατώντας άνετα με 60-45 και παραμένοντας φυσικά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Ageli, από την άλλη, υποχώρησε στο 12-6, πληγωμένη από την σημαντική απουσία του Φρίξου Χατζή. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Δυναμικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι πρωτοπόροι, καθώς με σημαντική επιθετική πολυφωνία και πρωταγωνιστή τον μετέπειτα Betsson mvp Τσιάνο (8π.), έχτισαν διψήφια διαφορά από νωρίς. Μόλις 6 πόντους σκόραρε η Αγέλη που μοιραία έμεινε πίσω από τα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά στο επιθετικό σκέλος και, χάρη στις πρωτοβουλίες των Κωσταρά (7π.), Αγγελή (6π.) και Κεχαγιόγλου (3π.) δημιουργήσαν προβλήματα στην άμυνα των Undrafted. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, συνέχισαν με πατημένο το γκάζι και βρίσκοντας πολλές λύσεις από τους Τσιάνο (7π.), Κόντο Φ. (4π.), Παπαγεωργίου (4π.), Ματέντζογλου Κ. (2π.) και Θεοδωρόπουλο (2π.) διατήρησαν τα ηνία. Σκορ ημιχρόνου, 39-22.

Μετά την ανάπαυλα η άμυνα των Undrafted οδήγησαν σε επιθετικό μπλακ άουτ την Αγέλη που σκόραρε και πάλι μόλις 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να εκτοξεύσουν τη διαφορά κοντά και στο +30 και το ματς έλαβε πρόωρο τέλος. Ο Αγρογιάννης (6π.) ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους μετέπειτα νικητές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αγέλη βελτίωσε σημαντικά την εικόνα της, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 7-17. Αγγελής (7π.), Κεχαγιόγλου (4π.), Αντωνόπουλος (2π.), Γλύκας (2π.) και Βασιλόπουλος (2π.) σκόραραν με συνέπεια στο φινάλε, αποδεικνύοντας ότι θα μπορούσαν να παρουσιαστούν πιο ανταγωνιστικοί στο υπόλοιπο του αγώνα. Οι Undrafted έδειξαν σημάδια χαλάρωσης στο φινάλε και επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές ματς κόντρα στο φορμαρισμένο Skroutz.

Στο τέλος του αγώνα, οι Undrafted είχαν 24/62 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 8 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Ageli BC είχε 11/44 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 11/13 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Τσιάνος με 21 πόντους και double-double, έχοντας 7/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 7/9 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 2 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αγγελής με 18 πόντους, έχοντας 4/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 7/7 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Undrafted (Αγρογιάννης): Αγρογιάννης 8, Θεοδωρόπουλος 3, Κόντος Φ. 7, Κόντος Χ. 2, Ματέντζογλου Κ. 10, Ματέντζογλου Χ., Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου Ν. 7, Παπαγεωργίου Λ., Τσιάνος 21.

Ageli BC (Αγγελής):  Αγγελής 18(1), Αντωνόπουλος 2, Βασιλόπουλος 7, Γλύκας 2, Δημητρός 2, Κεχαγιόγλου 7 (1), Κωσταράς 7 (2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.