28/09/2023
Beerokoillers 11 15 13 9 - 48 -
Circle BC 11 5 10 12 - 38 -

Χτίζουν σερί οι Beerokoillers!

Tο βράδυ της Πέμπτης στο ASH οι Beerokoillers διπλασίασαν τις νίκες τους στον πρώτο όμιλο της Development League, επικρατώντας της νεανικής Circle με 48-38 σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε καμία φορά πίσω από τα 6,75μ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε ένα αναγνωριστικό και μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν από 11 πόντους. Αχίλε (6π.), Λιακόπουλος (3π.) και Παναγιωτάκης (2π.) τράβηξαν κουπί από πλευράς γηπεδούχων, ενώ η Circle απάντησε με Τουμπανάκη (5π.), Μπακόπουλο (4π.) και Καραγκίκα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Beerokoillers ήλεγξαν απόλυτα το ματς, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με triple score 15-5. Ο μετέπειτα Betsson mvp Παναγιωτάκης (7π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν μπλακ άουτ επιθετικά, βασιζόμενοι αποκλειστικά στο δίδυμο Μπακόπουλος (3π.) - Ματσούκας (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-16.

Μετά την ανάπαυλα οι Beerokoillers συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση, έχοντας σημαντική πολυφωνία και 6 διαφορετικούς σκόρερ. Η Circle συνέχισε να βγάζει πολλή ενέργεια στο παρκέ, βελτιώθηκε επιθετικά, όμως δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, παρά την προσπάθεια των Ματσούκα (4π.), Ζυγούρη (4π.) και Καλούδη (2π.). Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με 13 πόντους να τις χωρίζει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των Αλεξόπουλου και Καρκαλέτση πάλεψε με όλες τις δυνάμεις για την ανατροπή, όμως η αστοχία παρέμεινε το βασικό πρόβλημα. Οι Beerokoillers χωρίς να ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους διαχειρίστηκαν έξυπνα το υπέρ τους προβάδισμα και με καλάθια των Παναγιωτάκη (3π.), Νεοφύτου (2π.), Δ. Μανδηλαρά (2π.) και Κ. Μανδηλαρά (2π.) σφράγισαν την δεύτερη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Beerokoillers είχαν 19/52 δίποντα, 0/20 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Circle BC είχε 14/55 δίποντα, 0/16 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παναγιωτάκης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ματσούκας με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Αχίλε 10, Καμουλάκος 4, Κατσίκης, Κοσμαδάκης 5, Λιακόπουλος 5, Μανδηλαράς Κ. 4, Μανδηλαράς Δ. 2, Νεοφύτου 4, Παναγιωτάκης 14.

Circle (Γεωργίου) : Ζαφειρόπουλος, Ζυγούρης 4, Καλούδης 6, Καραγκίκας 3, Ματσούκας 8, Μπακόπουλος 11, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 6.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.

Τι δεν μας άρεσε : Η αστοχία αμφότερων στο τρίποντο.