11/10/2022
Reload 12 19 17 13 13 74 -
ReTirees 15 12 19 15 2 63 -

Χτίζουν σερί οι Reload!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό γήπεδο «Γεώργιος Στεφανόπουλος» οι Reload υποδέχθηκαν τους ReTirees για την 4η αγωνιστική της Elite League by Betsson. Έπειτα από ένα δραματικό 45λεπτο η ομάδα του Περιβολάρη ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 74-63 και φτάνοντας τις 3 διαδοχικές νίκες. Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η ευστοχία των νικητών από τη γραμμή των βολών (17/21) και τα 5 περισσότερα κλεψίματα (14 έναντι 9). Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο με τους Συνταξιούχους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα. Ο Μαθιουδάκης (7π. με 1 τρ.) μπήκε ζεστός στο ματς, με τους Σκοπελίτη (3π.), Σαρρή (3π.) και Μέξα (2π.) να τον ακολουθούν. Στην αντίπερα όχθη, οι Reload είχαν τις απαντήσεις με το low post, κι όχι μόνο, παιχνίδι του Βρέλλη (9π. με 1 τρ.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Reload έδειξαν βελτίωση σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με τον Ορέστη να πρωταγωνιστεί με 6 πόντους και 4 κλεψίματα, αλλά και άξιους συμπαραστάτες τους Σαραντόπουλο (4π.), Λουφόπουλο (3π.), Τριχιά (2π.), Σωτηρόπουλο (2π.) και Γουρνά, η πολύφωνη ομάδα του Περιβολάρη έδειξε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Στον αντίποδα, η ομάδα του coach Κουσούλη παρέμεινε σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους της, χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Σκοπελίτη (5π.), Μαθιουδάκη (4π.) και Στόλη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-27.

Μετά την ανάπαυλα, το τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Μαρίνου Γιαμαίου (17π. με 4 τρ.) ανέβασε ψυχολογικά τους Συνταξιούχους. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αφού οι Σωτηρόπουλος (6π.), Ορέστης (5π.) και Γουρνάς (4π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-46.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να λύσουν τις διαφορές τους. Τριχιάς και Σκοπελίτης ήταν ηγετικοί για Reload και ReTirees αντίστοιχα με 7 πόντους έκαστος. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Οι Reload είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά το χαμένο σουτ του Δακουτρού (4π.) οδήγησε τις δύο ομάδες σε έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι Reload έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση. Με πρωταγωνιστή τον Λουφόπουλου (5π. με 1 τρ.) και παίζοντας σπουδαίες άμυνες, οι Πειραιώτες κράτησαν τους Συνταξιούχους στους 2 μόλις πόντους και απέδρασαν από το Μαζαράκη με ένα υπέρ -πολύτιμο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Reload είχαν 21/46 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 17/21 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι ReTirees είχαν 15/57 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πιέρρος Γουρνάς με 8 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ReTirees ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σκοπελίτης με 19 πόντους, έχοντας 3/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Reload (Περιβολάρης) : Βρέλλης 13 (7ρ.), Γουρνάς 8 (8ρ.), Δακουτρός 6 (1), Καραγκούνης (5ρ.), Λουφόπουλος 8 (1), Ορέστης 13 (4 κλεψ.), Πανταζής (7ρ.), Σαραντόπουλος 6, Σούλτης, Σωτηρόπουλος 9 (5 ασί.), Τριχιάς 11 (1).

ReTirees (Κουσούλης) : Γιαμαίος 17 (4), Μέξας 5 (10ρ.), Μαθιουδάκης 15 (6ρ.), Πλεξουσάκης (4ρ.), Σαρρής 3 (3 ασί.), Σκοπελίτης 19 (3), Στόλης 4 (7ρ., 6 ασί.), Τσιρίδης (10ρ., 4 ασί.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα : 12-15, 19-12, 17-19, 13-15, 13-2.