13/11/2021
Transporters 15 16 12 7 - 50 -
Γιουγκοπιάστηκα 7 14 18 20 - 59 -

Χτύπησε την κατάλληλη στιγμή η Γιουγκοπιάστηκα!

Αν και βρισκόταν σε θέση κυνηγού για τρία δεκάλεπτα και βρέθηκε μέχρι και στο -12, η Γιουγκοπιάστηκα πήρε ακόμη μια νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισε τους Transporters με 50-59 στο κλειστό του Κολωνού!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Transporters, καθώς με 4 πόντους του Πιπέρου και τρίποντο του Κορώση, προηγούνταν με 15-5, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 15-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Νικολαΐδης, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Κύρκος και Κορωνάκος.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και με ακόμη 5 πόντους του Πιπέρου και 3 του Μαργαρίτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 31-21. Την Γιουγκοπιάστηκα κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Νικολαΐδης και Ψαρρός με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γιούγκο επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι και από το -12 κατάφερε να πλησιάσει στους 4, 43-39, μετά από δύο τρίποντα του Παπαγεωργίου, 5 πόντους του Κορωνάκου και 4 βολές του Τσάνταλη. Τους Μεταφορείς κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Μαργαρίτης και Πιπέρος με 5 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 43-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η “Γιούγκο” είχε πάρει την ψυχολογία με το μέρος της και έτσι έφτασε στη μεγάλη νίκη με 50-59, έπειτα από 9 πόντους του Τσάνταλη και 3 του Κορωνάκου. Κόλλησε στα τελευταία λεπτά στην επίθεση η ομάδα του Βρύση, με τον Πιπέρο να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 17/45 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 24/33 βολές, 13/49 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Transporters ο Πιπέρος με 19 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος της Γιουγκοπιάστηκα ο Κορωνάκος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Transporters (Βρύσης): Βαβούδης, Πιπέρος 19 (3), Βρύσης 4, Κορώσης 5 (1), Μαυρίδης 4, Κοψαύτης 4, Κοσμίδης 2, Μαργαρίτης 12

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Κορωνάκος 12, Πατάγιας 6, Παπαγεωργίου 11 (2), Τσάνταλης 15, Κύρκος 2, Κωσταρίδης, Νικολαΐδης 9, Ψαρρός 4 (1), Σακαρέλος, Πουριέζης

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Γιουγκοπιάστηκα στο δεύτερο μέρος!