09/02/2023
Hellenic Energy 14 16 11 13 - 54 -
Gunners 9 28 19 16 - 72 -

Χωρίς δυσκολία οι Gunners!

Ένα εύκολο βράδυ είχαν οι Gunners οι οποίοι την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου επικράτησαν χωρίς καμία δυσκολία 54-72 επί των ΕΛ.ΠΕ. Τα ΕΛ.ΠΕ. έβαλαν πίεση μόνο για ένα δεκάλεπτο τους αντιπάλους τους, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμό στη συνέχεια, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και έτσι παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff με ρεκόρ 11-2. Από την άλλη τα ΕΛ.ΠΕ. συνεχίζουν την μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού έχοντας πλέον 5 νίκες και 9 ήττες.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Καλαρίδη να βρίσκει καλάθια κοντά στη ρακέτα έφτασαν στο 10-4. Κογιώνης και Ακουμιανάκης μείωσαν στη συνέχεια σε 12-9, αλλά ο Σκαρπέλης με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 14-9 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από την πλευρά των Gunners, οι οποίοι γρήγορα πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ραυτόπουλο να εκτελεί πίσω από τα 6,75 κάνοντας το 16-17. Το καλάθι του Κατζέλη και η μία βολή του Στάθη έφεραν το σκορ στο 19-17 και από ‘κει και ύστερα οι γηπεδούχοι έπαθαν ένα μικρό «blackout». Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι και με ένα σερί 0-13 έφτασαν να προηγούνται 19-30, με τον Ακουμιανάκη να γίνεται μεγάλος… μπελάς για την αντίπαλη άμυνα. Τα ΕΛ.ΠΕ. συνήλθαν κάπως στη συνέχεια και έριξαν την διαφορά στο -6 (24-30), με τον Κατζέλη να παίρνει κάποιες εύστοχες προσπάθειες. Ωστόσο μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, με το σκορ να γράφει 30-37.

Σκαρπέλης και Καπρέτσος έριξαν τη διαφορά στους 3 (34-37), αλλά οι Gunners δεν έδειξαν να αγχώνονται και έπειτα από καλάθια των Καραμπέτσου, Κογιώνη και Πατσίκα ξέφυγαν και πάλι με το σκορ στο 34-43. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο λίγο αργότερα, καθώς ο Πατσίκας έγραψε το 36-47. Ακουμιανάκης και Κογιώνης συνέχιζαν να είναι δραστήριοι επιθετικά, ενώ βγήκαν και αρκετές άμυνες από την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 41-56.

Τα ΕΛ.ΠΕ. έπρεπε να ανεβάσουν κατά πολύ την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο αν ήθελαν να πάρουν κάτι από το ματς, αλλά αυτό δεν έγινε. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την διαφορά και δεν επέτρεπαν τους αντιπάλους τους να την ρίξουν κάτω από τους 15 πόντους. Λίγο πριν το φινάλε ο Ραυτόπουλος έγραψε το 51-67, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Καπρέτσο σε 54-68, για να έρθουν λίγο αργότερα οι Φιφής και Ραυτόπουλος να διαμορφώσουν το 54-72 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Ακουμιανάκης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και κατέβασε 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στυλιανός Καλαρίδης με 13 πόντους, 3 ασίστ και 11 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Τα ΕΛ.ΠΕ. είχαν 16/32 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 19/27 βολές, 30 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 8 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη οι Gunners μέτρησαν 24/48 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 15/25 βολές και 36 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Καπρέτσος 5(1ρ.), Γιαννίμπας 4, Κατζέλης 13(3ρ.), Διακουμής 2(7ρ.), Σκαρπέλης 14(3ρ.), Προκοπίδης, Στάθης 3(3ρ.), Θεάκος, Κυπραίος, Καλαρίδης 13(11ρ.)

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 7(2ρ.), Παπαγεωργίου 2(2ρ.), Πάνιας 5(5ρ.), Καλογιαννίδης 2(2ρ.), Ζούρος 2(7ρ.), Ακουμιανάκης 17(7ρ.), Κωστακιώτης, Καραμπέτσος 6, Πατσίκας 12(5ρ.), Φιφής 2(2ρ.), Παπαδόπουλος 2(1ρ.), Κογιώνης 15(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ακόμα και στην μέτρια μέρα τους οι Gunners κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς.