09/11/2021
Γκουρούδες 18 16 17 13 - 64 -
Milwaukee Sucks 17 17 18 6 - 58 -

Χωρίς φρένα οι Γκουρούδες…

Σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες δεν ήταν πρωταγωνίστριες, οι Γκουρούδες επικράτησαν των μαχητικών Milwaukee Sucks με 64-58 και διατήρησαν το αήττητο του καθώς πέτυχαν την τέταρτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Milwaukee Sucks ήταν ανταγωνιστικοί και στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ όμως οι Γκουρούδες με τους Μπαλαούρα και Αχή Κ. κατάφεραν να πάρουν το δίποντο έστω και δύσκολα.

Άκρως παραγωγικό το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνδυαστικά 35 πόντους με τους Γκουρούδες να προηγούνται στην λήξη του με 18-17, καθώς οι άμυνες πήγαν περίπατο για 10 λεπτά. Οι Γκουρούδες προηγήθηκαν με 12-6 (5′) όμως οι Milwaukee Sucks ισορρόπησαν και ισοφάρισαν σε 17-17 για το τελικο 18-17. Ο Παύλος Αχής πέτυχε οχτώ πόντους και ο Κώστας Αχής πέντε για τους Γκουρούδες, ο Μαριόλης πέτυχε έξι για τους Milwaukee Sucks.

Απόλυτη ισορροπία στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι μόνιμα κοντά στο σκορ και να ανταλλαζουν προβάδισμα αρκετές φορές, με την ισοπαλία στο 34-34 να είναι δίκαιο αποτέλεσμα στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι Γκουρούδες έχασαν τον Παύλο Αχή με τραυματισμό στα μέσα του δεκαλέπτου, ωστόσο σε αυτό το διάστημα πρόλαβε να σκοράρει εφτά πόντους για τους γηπεδούχους, για τους Sucks ο Οικονόμου και ο Τεπελίδης είχαν από έξι πόντους.

Ντέρμπι και το τρίτο δεκάλεπτο με τους Milwaukee Sucks να παίρνουν το προβάδισμα, με διαφορά πέντε πόντων για πρώτη φορά, για το 43-48 (25′) και 47-52 (27′). Όμως οι Γκουρούδες με τέσσερις πόντους κατάφεραν και μείωσαν σε 51-52 με τους Μπαλαούρα (7) και Οικονόμου (6) να ξεχωρίζουν, ενώ για τους Milwaukee Sucks ο Μαυροειδής πέτυχε οχτώ πόντους με δύο τρίποντα.

Καταιγιστικοί οι Γκουρούδες στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου καθώς έτρεξαν σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 62-52 (35′) με την διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Milwaukee Sucks ήταν απελπιστικά άστοχοι και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι με την αναμέτρηση να λήγει 64-58 υπέρ των Γκουρούδων. Ο Μπαλαούρας είχε έξι πόντους για τους νικητές, ο Μιχάκης πέτυχε και τους έξι πόντους των Milwaukee Sucks στο τέταρτο δεκάλεπτο

Καλύτερος της αναμέτρησης ο Κώστας Αχής με 18 πόντους (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος. Ο Ηλίας Μαριόλης καλύτερος των Milwaukee Sucks με 10 πόντους (5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι Γκουρούδες είχαν 14/39 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 6/11 βολές, 32 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 4 λάθη. Οι Milwaukee Sucks είχαν 22/42 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 2/6 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και, 14 λάθη.

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 8 (1), Μελάγιες 7 (8ρ 1τρ), Αχής Κ. 18 (8ρ 5ασ 2τρ), Αργυράκης, Αχής Π. 15 (6ρ 3τρ), Μπαλαούρας 15 (3), Ελευθερίου 1.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Τεπελίδης 10 (6ρ), Μελιγκώνης 2, Φωτόπουλος 4, Μαριόλης 10 (10ρ), Μαυροειδής 11 (3), Γανέλης, Οικονόμου 8, Παγούνης, Μιχάκης 13 (1), Γκολφινόπουλος.

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο παιχνίδι, πολύ ανταγωνιστικοί οι Milwaukee Sucks απέναντι στην, ίσως, καλύτερη ομάδα στον όμιλο.