06/11/2022
Αμφιδέξιοι 16 22 10 14 - 62 -
LazerWolves 10 11 15 4 - 40 -

Χωρίς κόπο οι Αμφιδέξιοι!

Στις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup πέρασαν οι Αμφιδέξιοι, καθώς σε νοκ άουτ παιχνίδι για τους "64" κέρδισαν εύκολα τους Lazers με 62-40 και θα βρουν στον δρόμο τους τους ReTirees, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται σχεδόν σε όλο το ματς με μια πεντάδα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αμφιδέξιοι στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Στουρνάρα, 6 πόντους του Γεωργόπουλου και 4 του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 16-5. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 16-10, με τον Ασημομύτη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Μοσχάκη - Αντωνακόπουλο να βάζουν από ένα τριποντάκι έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 9 πόντους του Ρίζου, δύο τρίποντα του Στουρνάρα και 4 πόντους του Παπαδόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 38-21! Δεν μπόρεσαν οι Lazers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο τρίποντα του Βέλλη και το ένα του Βρεττάρου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Μοσχάκη, 5 του Βέλλη και 3 του Ασημομύτη, έριξαν την διαφορά στους 8, 42-34. Στο υπόλοιπο, όμως, του τρίτου δεκαλέπτου οι κόκκινοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Παπαδόπουλου και βοήθειες των Ρίζου, Τζαβέλλα και Κλάδη, έκλεισαν την περίοδο στο +12, 48-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παπαδόπουλο, Τζαβέλλα, Κλάδη και Στουρνάρα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 62-40. Για τους Lazers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε ο Βρεττάρος, πετυχαίνοντας και τους 4 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/5 βολές, 18/49 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 9/31 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp για τους Αμφιδέξιους ο Τζαβέλλας με 5 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Lazers ο Ασημομύτης με 12 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 4/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 6, Κλάδης 4, Τζαβέλλας 5, Παπαδόπουλος 18, Στουρνάρας 18 (6), Ρίζος 11 (1)

Lazers (Αντωνακόπουλος): Ασημομύτης 12, Μοσχάκης 8 (2), Βέλλης 10 (2), Βρεττάρος 7 (1), Αντωνακόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!