06/03/2022
Δαλάι Κλάμα 15 22 21 30 - 88 -
Flying Circus 15 11 13 24 - 63 -

Χωρίς κόπο οι Δαλάι Κλάμα!

Επιστροφή στις νίκες για τους Δαλάι Κλάμα στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους 5 Flying Circus με 88-63 στο κλειστό του Κολωνού και παραμένουν σταθερά σε τροχιά μπαράζ ανόδου.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15, με τους Ντεμελή και Κλούτσο να τραβούν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους Flying Circus δύο τρίποντα έβαλε ο Μαρίνης, 4 πόντους ο Κάκιας και ένα τριποντάκι ο Πιπιλής.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δαλάι Κλάμα επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, βρέθηκαν μέχρι και στο +13, 33-20, και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 37-26, χάρη σε 8 πόντους του Σωτηράκη, 7 του Κλούτσου και 5 του Χατζάκη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Αλεξάκης, ενώ το τρίτο τριποντάκι του έβαλε ο Μαρίνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Μπουρελάκου κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με ακόμη 10 πόντους του Σωτηράκη, 5 του Κλούτσου και 4 του Ντεμελή, ξέφυγε στους 23, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 58-39. Δεν μπόρεσαν οι Flying Circus να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους του Αλεξάκη και τα δύο τρίποντα του Σωτηρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 58-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι, με τους Δαλάι Κλάμα να επικρατούν εύκολα με 88-63, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Χρυσάνη, Φλαπούρη  Τσιάρα, Χατζάκη και Ντεμελή. Για την ηρωική πεντάδα των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σωτηρόπουλος, Αλεξάκης και Κάκιας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 29/56 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/21 βολές, 16/43 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Σωτηράκης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 5/8 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Αλεξάκης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 10/18 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 7 (1), Χατζάκης 8 (1), Ντεμελής 15 (1), Φλαπούρης 7, Χρυσάνης 8, Μπέης 4, Κλούτσος 19 (3), Σωτηράκης 20 (3)

Flying Circus (Κάκιας): Σωτηρόπουλος 17 (4), Αλεξάκης 24, Μαρίνης 9 (3), Κάκιας 8, Πιπιλής 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων!