09/06/2023
Aballiers 16 9 6 6 - 37 -
Gladiators 16 22 23 20 - 81 -

Χωρίς κόπο οι Gladiators!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Top16 της Summer Evolution League έκαναν χθες στο Περιστέρι οι Gladiators, καθώς στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των "32" κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Aballiers με 37-81!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-16. Ο Θάνος με τρία τρίποντα και ο Γραμματικός με 7 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Aballiers στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 7 πόντους είχε ο Τσακίρης, 4 ο Ψαράκης και ένα τριποντάκι ο Ντάγκας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τσακίρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με 11 δικούς του πόντους, 5 του Μισιχρόνη και 3 του Γκαλά, έστειλαν τους Gladiators στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 25-38. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Γραμματικό να σκοράρει 4 πόντους και τον Παγάνο 3.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μονομάχοι" κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 ακόμη πόντους του Τσακίρη, 6 του Γκαλά και 6 του Ντάγκα, ξέφυγαν στους 30, 31-61. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Aballiers στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γραμματικό να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Θάνο 2. Σκορ τρίτης περιόδου 31-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Gladiators να επικρατούν άνετα με 37-81, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βαταλίδη, Μισιχρόνη και Γκαλά. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παγάνος, Γραμματικός και Βερνίκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 8/42 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 21/39 δίποντα και 10/35 τρίποντα. Μάζεψαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Aballiers ο Θάνος με 11 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Gladiators ο Γκαλάς με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/6 βολές και 6/8 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Aballiers (Βερνίκος Junior): Γραμματικός 15 (1),  Βερνίκος 3, Θάνος 11 (3), Μανώλης 1, Παγάνος 7

Gladiators (Μισιχρόνης): Βαταλίδης 9 (3), Γκαλάς 13, Μισιχρόνης 16 (1), Νάννος 2, Ντάγκας 9 (2), Ρούσσος 3 (1), Τσακίρης 25 (3), Ψαράκης 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του παιχνιδιού!