30/09/2023
Peristeri Wardogs 6 11 15 5 - 37 -
Iron Maidan 8 24 19 22 - 73 -

Χωρίς κόπο οι "Μαϊντανοί"!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Iron Maidan στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Peristeri Wardogs με 37-73 στο ΓΣΠ!

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Iron Maidan να προηγούνται με 6-8, χάρη σε 3 πόντους του Παληγιάννη και 3 του Θοδωρή Μαλτέζου. Ο Σπυρέλης από την περιφέρεια και ο Θοδωρής Καρακατσάνης από την γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Μαρινάκη πάτησε γκάζι και με 10 πόντους του Θοδωρή Μαλτέζου, 5 του Μίμη Μακρή και 4 του Μένιου Μαλτέζου, έχτισε διψήφια διαφορά 20 πόντων, 12-32. Το σκορ του πρώτου μέρους, 17-32, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Peristeri Wardogs ο Κώστας Καρακατσάνης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 7 πόντους σημείωσε ο Σπυρέλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων τα πήγαν περίφημα, με τους "Μαϊντανούς" να έχουν τον έλεγχο και με 7 νέους πόντους του Θοδωρή Μαλτέζου, 6 του Μίμη Μακρή και 4 του Μένιου Μαλτέζου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 32-51! Ο Κώστας Καρακατσάνης συνέχιζε να εκτελεί την αντίπαλη άμυνα έξω από την γραμμή των 6,75μ, βάζοντας αλλά τρία τρίποντα, ενώ 4 πόντους είχε ο Καραπιπεράκης. Σκορ τρίτης περιόδου 32-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Iron Maidan να επικρατούν με 37-73, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λημνίδη, Παληγιάννη, Θοδωρή Μαλτέζου και Μένιου Μαλτέζου. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μυτιληναίος και Κώστας Καρακατσάνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 6/42 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 29/67 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Καραπιπεράκης με 4 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 2/8 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Iron Maidan ο Θοδωρής Μαλτέζος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης Θ.): Καραπιπεράκης 4, Σπυρέλης 12 (2), Καρακατσάνης Θ. 4, Μυτιληναίος 3 (1), Καρακατσάνης Κ. 14 (4), Συνιόρογλου

Iron Maidan (Μαρινάκης): Μαλτέζος Θ. 20 (1), Μαλτέζος Μ. 11, Λημνίδης 17, Μακρής Α., Κατσάνος 4, Παληγιάννης 8 (1), Μάκρης Μ. 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!