06/10/2021
L' Ovelha Negra 10 11 12 11 - 44 -
Pan Car 14 24 20 21 - 79 -

Χωρίς κόπο οι Pan Car!

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου εξασφάλισαν οι Pan Car, καθώς κέρδισαν για την τρίτη αγωνιστική του 31ου ομίλου την L' Ovelha Negra με 44-79, κάνοντας έτσι το 3/3, ενώ οι ηττημένοι θα περιμένουν μέχρι την ολοκλήρωση των άλλων ομίλων αν θα περάσουν και εκείνοι!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Pan Car, καθώς με τους Πρίφτη, Χιουτακάκο και Ντέμο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 10-14! Ο Γρηγορόπουλος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Σπαθής και Τζουβελέκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Φούκο (8π), Σταμέλο (8π) και Χιουτακάκο (7π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 21-38. Δεν μπόρεσε η L’ Ovelha Negra να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Κλεφτόγιαννη και το τρίποντο του Σπαθή.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Pan Car, αφού με 6 ακόμη πόντους του Χιουτακάκου, 6 του Ντέμου και 5 του Φούκου, έφτασα την διαφορά στους 25, 33-58! Για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο τις λύσεις στην επίθεση έδωσε ο Σιφακάκης με τα δύο τρίποντα που έβαλε. Σκορ τρίτης περιόδου 33-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους του Πρίφτη, 6 του Χιουτακάκου, 5 του Φούκου και τρίποντο του Ντέμου, έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 44-79. Ο Σπαθής με 5 πόντους και ο Κλεφτόγιαννης με 4 ξεχώρισαν για την L’ Ovelha Negra στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/1 βολή, 16/50 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 25/42 δίποντα και 8/37 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 4 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της L’ Ovelha Negra ο Τζουβελέκης με 2 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Pan Car ο Χιουτακάκος με 26 πόντους (double-double), έχοντας 10/12 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Σπαθής 12 (2), Λυμέρης, Τζουβελέκης 2, Βασιλάκης, Κλεφτόγιαννης 12, Σιφακάκης 8 (2), Καλούδης 2, Γρηγορόπουλος 6, Λη Κεν 2

Pan Car (Πρίφτης): Σταμέλος 12 (2), Φούκος 18 (2), Πρίφτης 12 (1), Χιουτακάκος 26 (2), Ντέμος 11 (1), Κωφός, Κονταξής

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!