07/10/2023
Kasonic Beers - - - - - 74 -
Roscovites - - - - - 28 -

Χωρίς κόπο οι Kasonic Beers!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Kasonic Beers στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Roscovites με 74-28 στο κλειστό του Σπάρτακου.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kasonic Beers να προηγούνται με 16-13, χάρη σε 7 πόντους του Γιώργου Χατζημιχαήλ και 5 του Παύλου Χατζημιχαήλ. Ο Συργιαννίδης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 11 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κανετάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Σπυρίδη - Ασημακόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας και τα αδέρφια Χατζημιχαήλ να συνδράμουν από 3 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 33-18. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Roscovites στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κανετάκη να πετυχαίνει και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπύρες", αφού με 5 νέους πόντους του Γιώργου Χατζημιχαήλ, 5 του Alla και 4 του Ζυγούρη, έφτασαν την διαφορά στους 28, 53-25. Δεν μπόρεσε η παρέα του Στανίτσα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Συργιαννίδη και το καλάθι του Λιώλη. Σκορ τρίτης περιόδου 53-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Kasonic Beers να επικρατούν με 74-28, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Alla, Γιώργου Χατζημιχαήλ, Κόκκαλη, Ασημακόπουλου, Παύλου Χατζημιχαήλ και Λύκου. Για τους Roscovites στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκε στόχο μόνο ο Στανίτσας από την περιφέρεια.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 28/47 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 5/32 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Betsson mvp των Kasonic Beers ο Alla με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 5/7 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Roscovites ο Συργιαννίδης με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 3/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Alla 11, Ασημακόπουλος 8, Ζυγούρης 5, Καρακωνσταντής 4, Κόκκαλης 2, Λύκος 6, Σπυρίδης 4, Χατζημιχαήλ Γ. 22 (4), Χατζημιχάηλ Π. 12

Roscovites (Βήχος): Γκούμας, Ζκερής, Βήχος, Κανετάκης 7 (1), Συργιαννίδης 16 (3), Καραμπουρούνης, Κασσαμπιάν, Λιώλης 2, Στανίτσας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!