26/01/2020
Beer Team 5 12 3 8 - 28 -
Kourkoutes BC 11 14 13 6 - 44 -

Χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Kourkoutes!

Με το δεξί ξεκίνησαν και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Kourkoutes, καθώς για την δέκατη αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League επικράτησαν εύκολα της Beer Team με 28-44 στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα, με τους Kourkoutes να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται με 5-11, χάρη σε τρίποντο του Βεϊσάκη και βοήθειες των Πλέστη, Μανιουδάκη, Νακόπουλου και Τσάκωνα. Ο Θεοδοσόπουλος και ο Λαγουτάρης ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 1 βολή είχε ο Ανδρέας Μαυράκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι κόκκινοι πάτησαν γκάζι και με 11-4 επιμέρους σκορ, πήραν αέρα 13 πόντων, 9-22, έπειτα από 4 νέους πόντους του Βεϊσάκη και 4 του Τσάκωνα. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους η Beer Team αντέδρασε και με τον Ζελάγια να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, μείωσε στους 8, 17-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με όπλο την άμυνά και ηγέτη στην επίθεση τον ασταμάτητο Βεϊσάκη με νέους 6 πόντους, αλλά και έμμεσο τρίποντο του Καβρουλάκη, το συγκρότημα του Αθανασίου κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, μιας και η διαφορά έφτασε στο +18, 20-38! Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Μπυρόβιους σε εκείνο το διάστημα σημείωσε ο Ζελάγια. Σκορ τρίτης περιόδου 20-38!

Με την διαφορά στους 18, 20-38, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο παιχνίδι και έτσι οι Kourkoutes έφτασαν στην άνετη νίκη με 28-44, μετά από δίποντα των Τσάκωνα, Τριανταφύλλου και Νακόπουλου. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Θεοδοσόπουλος, σημειώνοντας τους 4 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 10/22 βολές, 9/31 δίποντα και 0/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 18 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/10 βολές, 19/51 δίποντα και 1/24 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για την Beer Team ο Θεοδοσόπουλος με 7 πόντους, έχοντας ¼ βολές, 3/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/5 δίποντα και 0/3 τρίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 5, Παυλάκος, Λαγουτάρης 2, Θεοδοσόπουλος 7, Γρατσίας, Τζατζαράκης 3, Μαυράκης Μ. 2, Ζελάγια 9

Kourkoutes (Αθανασίου): Τρωιάνος 2, Μεγαγιάννης, Δαιμονάκος, Νακόπουλος 4, Βασιλόπουλος, Σαρακηνός, Τριανταφύλλου 2, Πλέστης 6, Καβρουλάκης 5, Βεϊσάκης 13 (1), Μανιουδάκης 4, Τσάκωνας 8

Τι μας άρεσε: Η τρομερή φάση που ο Τζατζαράκης προσπάθησε να βάλει αυτοκαλάθι, με τον Σαρακηνό να παίζει παράλληλα εξαιρετική άμυνα! Ευχαριστούμε μάγκες!!!