27/11/2022
Brotherhoops 3 8 12 15 - 38 -
Reddicolo 8 17 20 10 - 55 -

Χωρίς να ιδρώσει το Reddicolo!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 27 Νοεμβρίου στο ASH, το Reddicolo έλεγξε απ’ την αρχή το παιχνίδι, διαχειρίστηκε την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση με 38 – 55 απέναντι στους Brotherhoops.

Το πρώτο δεκάλεπτο, δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με το ελαφρώς καλύτερο Redicollo να προηγείται με 3 – 8 απέναντι στους απελπιστικά άστοχους Brotherhoops. Ο Τούντας ξεχώρισε για τους προπορευόμενος με 4 πόντους, ενώ και τους 3 πόντους για τους γηπεδούχους, πέτυχε ο Μπερνίτσας.

Στο ίδιο έργο θεατές, ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με το δίδυμο Τούντα με 6 και Καρπίδα με 4 πόντους να οδηγούν την επίθεση, να ξεφεύγουν στο ημίχρονο με 11 – 25. Για την ομάδα του Τσουλάτη που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, από 3 πόντους πέτυχαν Τζεβελέκος και Βουγάς.

Οι Brotherhoops πάλευαν να μειώσουν στην τρίτη περίοδο, με δύο τρίποντα του Βουγά και 4 πόντους του Τζεβελέκου, αλλά το Reddicolo χωρίς να ανεβάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και με την δυάδα Φατούρου και Τζαφόλια να έχουν από 5 έκαστος, ανέβασαν την διαφορά στο +22.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brotherhoops έτρεξαν αρκετά στην επίθεση κάνοντας την απέλπιδα προσπάθεια να μπουν στην διεκδίκηση του αγώνα, με έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά το Reddicolo κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος του και έχοντας σε καλή κατάσταση τον Φατούρο που πέτυχε 6 πόντους, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 38 – 55, προσθέτοντας την ένατη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Τούντας με 13 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Μπερνίτσας με 9 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Brother Hoops είχαν 12/70 δίποντα, 3/28 τρίποντα, 5/11 βολές, κατέβασαν 63 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Το Reddicolo είχε 16/50 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 11/17 βολές, κατέβασε 59 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ , έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη.

Brotherhoops(Τσουλάτης): Βιτανόπουλος 2(9ρ.), Βουγάς 12, Γιαζιτζής 3, Καπουράλος, Καραγιάννης 2, Μπερνίτσας 9(13ρ.), Τζεβελέκος 10(8ρ.), Χάλαρης (11 ρ.).

Reddicolo(Φωτεινάκης): Αναγνώστου 4(7ρ.), Καρπίδας 7(8ρ.), Τζαφόλιας 11, Τούντας 13(23ρ.).Φατούρος 11(13ρ.), Φωτεινάκης 9.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης και η διάθεση των ομάδων για γρήγορο παιχνίδι.