21/01/2023
Black Mapa 4 11 8 7 - 30 -
Couvaliers 21 11 18 19 - 69 -

Χωρίς να… ιδρώσουν οι Couvaliers!

Ένα άνετο απόγευμα πέρασαν οι Couvaliers το Σάββατο 21 Ιανουαρίου. Χωρίς να συναντήσουν καμία αντίσταση, πέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Black Mapa της οποίας επικράτησαν με το εμφατικό 30-69. Έτσι οι Couvaliers συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα και έφτασαν τις 8 νίκες, ενώ παράλληλα μετρούν 3 ήττες. Από την μεριά της η Black Mapa, πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση, έδωσε συνέχεια στο αρνητικό σερί χαμένων αγώνων φτάνοντας τους 5 και πλέον έχει ρεκόρ 1-11.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν μόλις 4 πόντους! Από την άλλη οι Couvaliers μπήκαν για να κάνουν το παιχνίδι τους και με τον Πάνο να δείχνει τις προθέσεις του από νωρίς, έχτισαν διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι… αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν και έτσι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 4-21, καθώς Πολίτης και Πάνος έκαναν ότι ήθελαν στην αντίπαλη άμυνα.

H Black Mapa κάπως έδειξε να συνέρχεται στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τους Κάπουα, Λαζαρίδη και Κρητικό μείωσε σε 13-27. Ο Πάνος με δική του προσπάθεια έγραψε το 13-29, για να έρθει λίγο αργότερα ο Συλαϊδής για να κάνει το 15-29. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Βλαχούλη, ο οποίος πίσω από την γραμμή του τριπόντου εκτέλεσε για το 15-32.

Ο ρυθμός των Couvaliers δεν έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Πάνο και Χριστοδούλου να είναι ορεξάτοι. Κάπως έτσι το σκορ έφτασε στο 20-42. Η καλή άμυνα των Couvaliers σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη της Black Mapa (25 συνολικά στο παιχνίδι!), έφεραν την διαφορά στο +27, με τον Κούκη να σκοράρει και να διαμορφώνει το 23-50, που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα απανωτά λάθη της Black Mapa συνεχίστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι για να φτάσουν στο 28-58 με το τρίποντο του Χριστοδούλου. Οι Couvaliers έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους, ενώ αρκετοί πόντοι ήρθαν από αιφνιδιασμούς και έτσι η διαφορά ξέφυγε στη συνέχεια. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και οι Couvaliers έφτασαν στη νίκη, με το 30-69 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Πάνος με 12 πόντους, 5 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Η Black Mapa είχε 10/45 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 4/14 βολές και 33 ριμπάουντ. Παράλληλα είχε 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 25 λάθη και 2 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Couvaliers μέτρησαν 26/53 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 2/7 βολές, 40 ριμπάουντ, ενώ είχαν και 11 ασίστ, 16 κλεψίματα και 11 λάθη.

Black Mapa (Συλαϊδής): Κάπουας 4(2ρ.), Κρητικός 4(8ρ.), Λαζαρίδης 9(12ρ.), Μαλιγιάννης 2, Παναγιωτόπουλος 4(6ρ.), Συλαϊδής 2(2ρ.), Χαρόπουλος 5(3ρ.)

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος 6(5ρ.), Βλαχούλης 3(3ρ.), Δρυμώνης 4, Καζάνης 6(5ρ.), Κούκης 8(3ρ.), Πάνος 12(5ρ.), Πολίτης 10(8ρ.), Τσιρδήμος 5(6ρ.), Χριστοδούλου 15(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι Couvaliers μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.