09/12/2023
Trailers 12 23 17 15 - 67 -
Grava Thunders 14 8 7 12 - 41 -

Χωρίς να «ιδρώσουν» οι Trailers!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Trailers που το βράδυ του Σαββάτου 9 Δεκεμβρίου δε βρήκαν καμία αντίσταση από τους Grava Thunders, επικρατώντας 67-41. Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα δεκάλεπτο, με τους Trailers να έχουν τον έλεγχο στη συνέχεια του ματς και να φτάνουν στην 6η νίκη τους (6-5). Οι Grava Thunders έπεσαν πλέον στο 3-11.

Ντούρμας και Βήχος ξεκίνησαν καλά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγήθηκαν 8-14. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να πλησιάσουν σε απόσταση ενός διπόντου, μιας και Ζαφρακόπουλος και Γιώργος Σταυριανάκης έγραψαν το 12-14, με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι Grava Thunders κράτησαν το προβάδισμα, αλλά η αντίδραση ήρθε από τους γηπεδούχους, καθώς ο Βλάχος ανέβασε την απόδοσή του και έτσι οι Trailers έφτασαν στο +11(29-18). Οι Trailers είχαν πάρει πλέον την ψυχολογία που θα τους έδινε ώθηση και κράτησαν απόσταση ασφαλείας, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε τον Παπαδόπουλο να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ, ενώ και ο Ζαφρακόπουλος έδωσε λύσεις πίσω από τα 6,75 και οι Trailers ξέφυγαν στο 52-26. Σε ακόμα ένα δεκάλεπτο οι Grava Thunders δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο επιθετικά, ενώ και αμυντικά δεν λειτούργησαν σωστά. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 52-29.

Η απόσταση ήταν πλεόν τέτοια που επέτρεπε στους γηπεδούχους να παίζουν με περισσότερη άνεση. Βλάχος και Παπαδόπουλος έκαναν τα… δικά τους και έτσι τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον φωτεινό πίνακα να γράφει 67-41 και τους Trailers να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος με 19 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Νικόλαος Τσακέτας με 3 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Trailers είχαν 20/45 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 15/22 βολές, 50 ριμπάουντ, αλλά και 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 12 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Grava Thunders τελείωσαν το ματς με 12/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 5/13 βολές, 37 ριμπάουντ, και 8 ασίστ. Επίσης, έκαναν 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Trailers (Αντωνίου): Αντωνίου, Βλάχος 30(5ρ.), Γεωργούντζος, Ζαφρακόπουλος 8(4ρ.), Παπαδόπουλος 19(10ρ.), Πυριόχος 2(5ρ.), Σταυριανάκης Γ. 6(2ρ.), Σταυριανάκης Ν. 2(7ρ.)

Grava Thunders (Ντούρμας): Βήχος 10(7ρ.), Γκόγκος 6(2ρ.), Μιχαήλ, Μπασινάς, Νάσης 2(6ρ.), Ντούρμας 10(8ρ.), Τσακέτας 3(7ρ.), Τσιμπίδης 10(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή εικόνα των Trailers.