29/10/2023
G-vana 23 12 13 16 - 64 -
Peristeri Wardogs 12 7 12 9 - 40 -

Χωρίς να ζοριστεί η G-Vana!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την G-Vana στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους Peristeri Wardogs με 64-40 στο κλειστό του Σπάρτακου.

Με το δίδυμο Μοσχόπουλου - Θάνου να πετάει φωτιές με 8 πόντους έκαστος και τον Ζιάκανο να προσθέτει 5, η G-Vana πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 23-12. Ο Καρακατσάνης και ο Καρκατσούλης με δύο τρίποντα ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 16 πόντων, 35-19, χάρη σε 5 πόντους του Κώτσια και τρίποντο του Μοσχόπουλου. Τους Peristeri Wardogs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παπαδιώτης, Καρκατσούλης και Σπυρέλης με 2 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Ζιάκανου και έμμεσο τρίποντο του Μαντζιώρη, η παρέα του Ψωμιάδη διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 48-31. Ο Σοφός πήρε μπρος για τους Περιστεριώτες στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 9 συνεχόμενους πόντους, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Καρκατσούλης για τρίτη φορά. Σκορ τρίτης περιόδου 48-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι οι Τζαμαϊκανοί έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-40, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπαρμπέρη και Μαντζιώρη. Για τα "Σκυλιά του Πολέμου" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παπαδιώτης, Καρκατσούλης και Βακολέτος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/11 βολές, 25/50 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6 βολές, 9/35 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για την G-Vana ο Ζιάκανος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Σοφός με 11 πόντους, έχοντας 4/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

G-Vana (Ψωμιάδης): Pecani 4, Ζιάκανος 11 (1), Θάνος 10, Κώτσιας 5, Λιάνας, Μαντζιώρης 10, Μοσχόπουλος 13 (1), Φραγκούλης 1, Μπαρμπέρης 6, Ψωμιάδης 4

Peristeri Wardogs (Σοφός): Βακολέτος, Καρακατσάνης 6 (2), Καρκατσούλης 14 (4), Μυτιληναίος, Παγκάκης 1, Παπαδιώτης 6, Σοφός 11 (1), Σπυρέλης 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!