24/03/2022
N.A. 99ers 15 11 17 11 - 54 -
Terroristas 9 5 10 17 - 41 -

Χωρίς να ζοριστούν οι 99ers!

Την Τετάρτη το βράδυ 23 Μαρτίου στο Μενίδι, οι N.A. 99ers με το κλασικό τους παιχνίδι με πολλή ενέργεια και τρέξιμο, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν 54 – 41 απέναντι στους Terroristas.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο με τους 99ers να έχουν προβάδισμα 15-9. Ο Γιαννόπουλος με δύο τρίποντα , οδηγούσε την επίθεση των γηπεδούχων, με τον Καζάκο να ακολουθεί με 4 πόντους, ενώ για τους Terroristas, από ένα καλάθι έβαλαν Λίτινας, Τσιαούσης, Στράτης και Βατικιώτης.

Οι Terroristas πέτυχαν μόνο ένα καλάθι στην δεύτερη περίοδο με τον Παπαπαναγιώτου και τρεις ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα οι 99 ρηδες να έχουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο με 7 πόντους, να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 26 – 14.

Οι 99ers πάτησαν το γκάζι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και με μπροστάρη τον Δημάδη με 8 πόντους, τον Καζάκο να βάζει 4 και τον Κουρεμένο ένα τρίποντο, έστειλαν την διαφορά στους 19. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παπαναγιώτου με 5 πόντους και ένα γκολ φάουλ έβαλε ο Τσιαούσης(43-24).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την νίκη τους με 5 πόντους του Δημάδη και καλάθια από Κουρεμένο, Γιαννόπουλο και Δεδεψίδη, ενώ για τους Terroristas που έβγαλαν ενέργεια, Παπαπαναγιώτου, Βατικιώτης έβαλαν από 4 πόντους και Λίτινας, Κονοφάος από ένα τρίποντο, για το τελικό 54 – 41.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σταύρος Καζάκος με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Παπαπαναγιώτου με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Oι 99ers είχαν 17 / 48 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 5 / 15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Terroristas είχαν 13 / 53 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 9 / 15 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ , μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

N.A. 99ers(Γιαννόπουλος): Γιαννόπουλος 13(8ρ.), Δεδεψίδης 2, Δημάδης 18(7ρ.), Καζάκος 10(10ρ.), Κουρεμένος 5(9ρ.), Λουκαΐδης 6(9ρ.).

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 6(7ρ.), Κονοφάος 5, Κουτούβαλης, Λίτινας 8(9ρ.), Μπουγάς 2, Παπαπαναγιώτου 11(9ρ.), Στράτης 2, Τσιαούσης 7(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα με την οποία άλλαζαν την μπάλα οι 99ρηδες.