03/10/2021
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 8 22 17 - 61 -
Koutchers 18 16 20 16 - 70 -

Χωρίς Σκυφτούλη προκρίθηκαν οι Koutchers!

Το εισιτήριο για τους 72 του Basketaki Cup πήραν οι Koutchers, καθώς κέρδισαν τους 5 Γαλάτες με 61-70 και έκαναν το 3/3 στον 16ο όμιλο του θεσμού, παρά την τεράστια απουσία του μεγάλου τους αστέρα, Θοδωρή Σκυφτούλη!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Koutchers, καθώς με 8 πόντους του Παπαγεωργίου, 7 του Κασβή και τριποντάκι του Κορδαλή, προηγήθηκαν με 14-18. Το δίδυμο Φραντζεσκάκη – Λαδά τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Μαντάς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παπαγεωργίου ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 6 δικούς του πόντους, αλλά και δύο τρίποντες βόμβες του Μπιζιώτη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 22-34. Δεν μπόρεσαν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Μαντά.

Με 5 πόντους του Κουρλαμπά και τρίποντα των Κασβή, Μπιζιώτη, Γιαννάκη και Κορδαλή, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +20, 25-45. Ωστόσο, η παρέα του Ζιώτα έβαψες αντίδραση και με δράστες στην επίθεση τους Λαδά (9π), Μαντά (7π) και Καζάνα (6π), πλησίασε στους 10, 44-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Κουτσοί” έχοντας περισσότερες δυνάμεις, έφτασαν τελικά στη νίκη με 61-70 , έπειτα  από 8 πόντους του Παπαγεωργίου και τρίποντα των Μπιζιώτη και Γιαννάκη. Ξέμειναν από καύσιμα στα τελευταία λεπτά οι Γαλάτες και έτσι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη, με τον Λαδά να παλεύει μόνος του με 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/23 βολές, 16/52 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 2/3 βολές, 16/41 δίποντα και 12/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τους Γαλάτες ο Φραντζεσκάκης με 8 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Koutchers ο Παπαγεωργίου με 26 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 8/16 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ζιώτας): Μαντάς 17 (4), Καζάνας 7, Φραντζεσκάκης 8, Σταθάτος 2, Λαδάς 27

Koutchers (Παπαγεωργίου): Νικολόπουλος, Τηγανήτας, Κασβής 9 (1), Μακρόπουλος, Κορδαλής 6 (2), Παπαγεωργίου 26 (3), Γιαννάκης 8 (2), Κουρλαμπάς 7, Παντελάκης 2, Μπιζιώτης 12 (4)

Τι μας άρεσε: Τόσο η ευστοχία των Koutchers από την περιφέρεια, όσο και η μαχητικότητα των Γαλατών!