27/03/2024
Μίνωες 26 18 26 22 - 92 -
Kolosos Dunk n' Donuts 18 9 25 13 - 65 -

Χωρίς αντίπαλο ξανά οι Μίνωες!

Οι Μίνωες, παίζοντας όμορφο μπάσκετ, επικράτησαν του Kolosos Dunk n' Donuts με σκορ 92-65 και έδειξαν πανέτοιμοι για τα πλέι οφ.

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες ομως να μπαίνουν με αρκετή διάθεση στο ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από νωρίς στην επίθεση και με καλάθι του Αλτσαντζή προηγήθηκαν 15-4. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα και με πλησίασαν στους πέντε πόντους (23-18). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-18.

Οι Μίνωες στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς απο το πρώτο ημίχρονο. Με επιμέρους σκορ 10-2 ξέφυγαν με 36-20 και από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν πίσω. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται χωρίς άγχος. Οι Μίνωες, με πρωταγωνιστή τον Αλτσαντζή, είχαν πάντα προβάδισμα ασφαλείας, χωρίς να απειλούνται από τον Kolosso. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 70-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει, να δοκιμάζουν πράγματα και να μοιράζουν τον χρόνο σε όλους τους παίκτες. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 92-65, με τους Μίνωες να δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Σωτηριάδης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 8, Αλτσαντζής 28, Βογιατζής 8, Γαλίτης 2, Κωνσταντίνου 11, Μπαχάς 6, Παπαστάμος 9, Συκάς 20.

Kolossos Dunk n' Donuts (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 13, Καλοπήτας 5, Καραμήτσος 11, Καραμπεσύνης 5, Παναγιώτου 6, Ρούσσης 7, Σωτηριάδης 18.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Κωνσταντίνου Αλτσαντζή.