10/02/2024
Μία + Μία 9 2 8 10 - 29 -
Valhalla Phantoms 13 15 16 16 - 62 -

Χωρίς φρένα οι Valhalla's Phantoms!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στη συλλογή τους οι Valhalla's Phantoms, καθώς για την 21η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα την Μία+Μία με 29-62 και αύξησαν στο +2 τη διαφορά από τους Powerpuff Boys στη μάχη της ανόδου!

Οι Valhalla's Phantoms ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 4 πόντους του Φλάκα, 4 του Τσινιόκα και τρίποντο του Παπαϊωάννου, προηγούνταν με 3-12, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και 5 πόντους του Κουτρούμπα και βοήθειες των Κολυπέρα - Αλβέρτου, μείωσαν στους 4, 9-13!

Στη δεύτερη περίοδο η είσοδος των Jerico - Hooman έδωσε ταχύτητα στους φιλοξενούμενους και με 5 πόντους έκαστος, αλλά και 5 πόντους του Κρινή, έστειλαν την παρέα του Γεωργακά στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 11-28. Το μοναδικό καλάθι της Μία+Μία στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κολυπέρας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι μωβ, καθώς με 6 πόντους του Jerico, 4 του Τσινιόκα, 4 του Φλάκα και 4 του Κρινή, ξέφυγαν στους 27, 19-46. Ο Κολυπέρας με 5 πόντους και ο Κουτρούμπας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 19-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Valhalla's Phantoms να επικρατούν με 29-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Jerico, Sidor, Δρόσου, Φλάκα και Hooman. Για την Μία+Μία στα τελευταία λεπτά της συνάντησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τζοτζόκος, Κουτρούμπας, Ξενικάκης και Αλβέρτος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 5/41 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/11 βολές, 20/65 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Μία+Μία ο Κολυπέρας με 9 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 1/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Valhalla's Phantoms ο Τσινιόκα με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, ενώ πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Μία+Μία (Θεοφίλης): Τζοτζόκος 3 (1), Αλβέρτος 4, Γερόλυμος, Δάσκαλος, Κολυπέρας 9, Λαγός, Κουτρούμπας 10 (2), Ξενικάκης 3, Φιλιππίδης

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Jerico 17 (3), Hooman 5 (1), Sidor 6, Γεωργακάς, Δρόσος 2, Κοκόλας, Κρινής 11, Κότσιρας, Παπαϊωάννου 3 (1), Τσινιόκα 8, Φλάκας 10

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Phantoms!