14/01/2024
All Blacks 24 17 14 16 - 71 -
40φεύγα... 7 13 5 14 - 39 -

Χωρίς κόπο οι All Blacks!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους All Blacks στον δεύτερο όμιλο της D2-League μετά από 4 αγωνιστικές, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους 40φεύγα με 71-39 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι All Blacks στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Χερβατίδη και 6 του Μπούρου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 24-7. Ο Σαπαλίδης με ένα τρίποντο και ο Χρήστου με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας και με 9 πόντους του Τσαμάλη και 4 του Μπαλντατσίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 41-20. Ο Σαπαλίδης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των 40φεύγα στη δεύτερη περίοδο, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Παπαθωμάς, Γιαννόπουλος, Χρήστου και Αγγελόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι All Blacks κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 4 πόντους του Μπαλντατσίδη και τρίποντο του Σπυρόπουλου, έφτασαν στο +30, 55-25! Ο Στέφας και ο Χρήστου με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους γκρι στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 55-25!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι "μαύροι" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-39, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσαμάλη και Μπούρου. Για τους 40φεύγα στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χρήστου, Παπαθωμάς και Γιαννόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 23/47 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/20 βολές, 11/38 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson MVP των All Blacks ο Τσαμάλης με 18 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 6/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Παπαθωμάς με 9 πόντους, έχοντας 5/6 βολές και 2/7 δίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

All Blacks (Τσαλουκίδης): Καλλιώρας 4, Μπαλντατσίδης 12, Μπούρος 8, Σπυρόπουλος 5 (1), Τσαλουκίδης 8, Τσαμάλης 18 (1), Χερβατίδης 16 (3)

40φεύγα (Στέφας): Αγγελόπουλος 2, Αρκούδης 1, Γιαννόπουλος 4, Μπούταλης, Παπαθωμάς 9, Σαπαλίδης 7 (2), Σαρακατσιανός 1, Στέφας 2, Χρήστου 13

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!