17/06/2024
Ano Liosia BC 9 13 9 16 - 47 -
Pistachios 18 9 18 18 - 63 -

Χωρίς στάση οι Pistachios!

Το τρένο των Pistachios συνέχισε χωρίς στάση τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον δεύτερο όμιλο της Summer Evolution , καθώς με ωραίο μπάσκετ ξανά και χωρίς να δυσκολευτούν επικράτησαν απέναντι στα Άνω Λιόσια και πέτυχαν την ένατη διαδοχική νίκη τους.

Δυναμικό πρώτο δεκάλεπτο από τους πρώτους και αήττητους Pistachios, καθώς με πολυφωνία στην επίθεση καθώς σκόραραν και οι εφτά παίκτες του ρόστερ, ξέφυγαν με double score(9-18). Ο Σαραντόπουλος το πρώτο βιολί με 6 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ,το σύνολο του Ζαντιώτη που δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, στηρίχθηκε στον Ρήγα που πέτυχε τους 5 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έσφιξαν οι άμυνες, με τα ανώτερα Άνω Λιόσια να πλησιάζουν με 8 πόντους του Καραμπούλα και τρίποντο του Δήμα. Τα Φιστίκια στο ίδιο διάστημα,είχαν και πάλι πολυφωνική επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, και κράτησαν το υπέρ τους σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(22-27).

Εντυπωσιακό πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο έκαναν οι Pistachios , καθώς τρέχοντας επιμέρους 1 – 14, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 18.Τσίτουρας με 6 και Τάλαρος – Κανελλόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα οι πρώτοι σκόρερ. Τα Λιόσια ξύπνησαν μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά και με τους Βαρβαρίδη(5) και Παπαδιά(4) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πλησίασαν 31 – 45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Άνω Λιόσια με Καραμπούλα και Βαρβαρίδη να ευστοχούν από τα 6.75 προσπάθησαν να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά οι Pistachios με τον Τσίτουρα να ανεβάζει στροφές με 7 πόντους και τον Κασβή να δίνει πολύτιμες λύσεις μέσα στην ρακέτα με 4, δεν δυσκολεύτηκαν κι έφτασαν σχετικά άνετα στο τελικό 47 – 63.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μπάμπης Τσίτουρας με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Χρυσοβέργης με 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ano Liosia(Ζαντιώτης):Βαρβαρίδης 8, Δήμας 3, Ζαντιώτης 2, Καραμπούλας 16,Παπαδιάς 7(15ρ.), Πετρόπουλος,Ρήγας 5, Χρυσοβέργης 6(15ρ.).

Pistachios (Κοντογιάννης): Κανελλόπουλος 8, Καραγρηγορίου 4, Κασβής 10(8ρ.), Κοντογιάννης 4, Σαραντόπουλος 12(7ρ.), Τάλαρος 10, Τσίτουρας 15(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η καταλυτική και επιβλητική παρουσία του Τάλαρου μέσα στις δύο ρακέτες.