15/11/2022
ReTirees 24 16 20 20 - 80 -
Limoges 2 15 28 16 - 61 -

Υγιεινός περίπατος για τους ReTirees!

Μετά από δύο αγωνιστικές οι ReTirees επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής της Elite League by Betsson κέρδισαν εύκολα την πεντάδα της Limoges με 80-61 και εδραιώθηκαν στην οκτάδα, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα του.

Από πολύ νωρίς οι ReTirees πήραν σαφές προβάδισμα για τη νίκη, καθώς με 10 πόντους του Μαθιουδάκη και 5 του Λουκόπουλου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 25 πόντων, 27-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Παπαδόπουλος, ενώ έμειναν και με πέντε παίχτες λόγω αποβολής του Δημήτρη Τσατσάνη.

Στην δεύτερη περίοδο η Limoges βρήκε ρυθμό και με 5 πόντους του Σταμάτη και 4 του Δαβιλά, μείωσε στους 15, 27-12, 4:30 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 7 πόντους του Cramer, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 40-17!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Λιμουζό" ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους και με 13 πόντους του Δαβιλά, 7 του Βασιλόπουλου και δύο τρίποντα του Τάκη Τσατσάνη, μείωσε στους 15, 60-45. Το δίδυμο Γιαμαίου - Κωστούλα διατήρησε την απόσταση ασφαλείας για τους "Συνταξιούχους" σε εκείνο το σημείο με 9 και 7 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 60-45!

Με την διαφορά στους 15, 60-45, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι η ομάδα του απόντα Νίκου Κουσούλη έφτασε εύκολα στη νίκη με 80-61, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Στόλη, Σαρρή, Γιαμαίου και Τσιρίδη. Για την Limoges στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαδόπουλος, Δαβιλάς και Σταμάτης, με τον Βασιλόπουλο να αποβάλλεται στο τελευταίο πεντάλεπτο, αφήνοντας την ομάδα του με 4 παίχτες.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 21/42 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 17/40 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των ReTirees ο Cramer με 16 πόντους, έχοντας 8/9 βολές, 4/7 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 24 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 6/13 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

ReTirees (Σαρρής): Cramer 16, Γιαμαίος 12 (2), Κωστούλας 9, Λουκόπουλος 7 (1), Μέξας, Μαθιουδάκης 10 (2), Σαρρής 7 (1), Στόλης 8 (2), Τσιλάβης 4, Τσιρίδης 7 (1)

Limoges (Σταμάτης): Βασιλόπουλος 9, Δαβιλάς 24 (2), Παπαδόπουλος 10, Σταμάτης 20 (2), Τσατσάνης Τ. 8 (2), Τσατσάνης Δ.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό ξεκίνημα των ReTirees!