01/11/2022
Athens Crips 23 11 17 11 17 79 -
Iguana Pacers 24 14 13 11 20 82 -

"Υπερματσάρα" και πρόκριση για τους Iguana!

Απίστευτα πράγματα στο ΣΕΦ το βράδυ της Τρίτης για Athens Crips και Iguana Pacers, με τους δεύτερους να επικρατούν με 79-82 στη δεύτερη παράταση και να προχωρούν στο θεσμό του Κυπέλλου.

Τέσσερα (!) τρίποντα του Μοσχετά και οι ποιοτικές προσπάθειες του Γεωργίου έβαλαν σε θέση ισχύος τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση. Ο Βαγγέλης ο Λάντζας σκόραρε από μέση απόσταση και ο Λαφτσής από τα 6.75 και μείωσε στο 23-24 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για Ζαγαλάκη και Crips στη δεύτερη περίοδο, με το μικρό σερί που έχτισαν οι "άσπροι" όμως να... γκρεμίζεται από τον Γεωργίου και το ημίχρονο να κλείνει στο 34-38 για Iguana, δείχνοντας πως το παιχνίδι θα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Ο Ζαγαλάκης με προσωπικές ενέργειες πήρε μπρος και ανέβασε την απόδοση όλων των Crips, με τον Αργυρούλη να... παρασύρεται και εκείνος και να οδηγεί τους Crips στο προβάδισμα, με τον Αναστόπουλο από την άλλη να μπαίνει και να βελτιώνει αισθητά τους Pacers, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-51.

Στη δεύτερη παράταση (τέλος πρώτης 69-69) έλυσαν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες αφού η τέταρτη περίοδος έκλεισε στο 62-62, ύστερα από εκπληκτικά πράγματα από τον αεικίνητο Ζαγαλάκη! Εκεί καλύτεροι στις λεπτομέρειες ήταν οι Pacers και πήραν τη μεγάλη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στους 32 του Κυπέλλου με τελικό σκορ 79-82.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 31 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Crips καλός ήταν ο Πέτρος Αργυρούλης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 23/51 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 9/15 βολές, 55 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 21 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 21/33 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

Athens Crips (Αργυρούλης): Λάντζας Π. 11 (13 ριμπ.), Αργυρούλης 17, Σμυρλής 9, Λάντζας Β. 6, Ζαγαλάκης 19, Λαφτσής 17, Παπαδόπουλος, Μαρακάκης, Γκουγκούσης.

Iguana Pacers (Μπεκρής): Μοσχέτας 21, Μπεκρής 3, Παλάσκας, Γεωργίου 31 (12 ριμπ.), Παπαζαχαρίου, Αναστόπουλος 15, Ανδριώτης 2, Γιαννόπουλος 4, Ζώτος 6.

Τί μας άρεσε: Δύο παρατάσεις, απίστευτα πράγματα στο ΣΕΦ!