20/09/2021
Melisses BC 2 8 2 8 - 20 -
Mpaloniakos 13 12 9 17 - 51 -

Υπέροχη πρεμιέρα ο Mpaloniakos!

Κάνοντας μια γεμάτη εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Mpaloniakos επιβλήθηκε με 20-51, με τις Melisses να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να προβάλουν αντίσταση, στην αναμέτρηση για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου.
Αρκετές βεβιασμένες ενέργειες στις αρχές του αγώνα, με τους φιλοξενουμενους στη συνέχεια να βρίσκουν σιγά σιγά ρυθμό και να προηγούνται με 2-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Λεβεντούρη πρωταγωνιστή.
Γανωτάκης και Μπουγιούκος μείωσαν στη συνέχεια για Melisses, μέχρι ο Λαδιάς με συνεχόμενους πόντους επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο και με τη βοήθεια του Σιδέρη κλείσει τελικά το σκορ ημιχρόνου στο 10-25.
Ίδια η εικόνα με την επανέναρξη, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι των αντιπάλων, οι οποίοι παράλληλα έβρισκαν στα πρόσωπα των Λαδιά και Λεβεντούρη σκορ στο άλλο μισό, για το 12-34 που έκλεισε η τρίτη περίοδος.
Μπουγιούκος Στέφανος και Αλέξανδρος με κάποια καλάθια στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου βελτίωσαν την εικόνα των γηπεδούχων, οι οποίοι παρά την προσπάθεια τους, δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με το 20-51 να είναι το τελικό σκορ με το οποίο ο Mpaloniakos επιβλήθηκε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Λεβεντούρης, με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Melisses ξεχώρισε ο Αναστάσιος Μπάνος με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.
Συνολικά οι Melisses είχαν 9/51 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 2/8 βολές, 47 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 17 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 18/61 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 6/16 βολές, 56 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.
Melisses (Παπαδιάς): Μπουγιούκος Στ. 8, Παπακωνσταντίνου, Γανωτάκης 2, Μπάνος 4, Κοντόπουλος, Φράγκος, Παπαδιάς, Μπουγιούκος Α. 6.
Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λαδιάς 12, Λεβεντούρης 16 (13 ριμπ.), Σιδέρης 3, Καρατσαρέας 3, Γούλας 8 (14 ριμπ.), Παναγιωτίδης 2, Κατσώνης 3, Χατζηδημητρίου 4.
Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.