21/12/2022
Puebla BC 20 28 13 16 - 77 -
Above The Rim 13 4 12 8 - 37 -

Υψηλές πτήσεις για τους Puebla!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Puebla κατάφεραν να αναπτύξουν μια σημαντική διαφορά 7 πόντων την οποία και μπόρεσαν να κρατήουν μέχρι το τέλος της περιόδου με αρκετά εύστοχα σουτ. Από την άλλη οι Above The Rim με πιο δομημένη επίθεση ανέβηκαν σταδιακά και χάρης τον Τζίμα μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το μεγάλο μπαμ των Puebla όμως έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Καριοφύλλης και ο Χασεκίδης πετύχαιναν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο και έτσι όχι μόνο εκτόξευσαν την διαφορά στους 31 πόντους , αλλά και χάρης την άμυνα τους έβγαλαν τους Above εκτός παιχνιδιού κάτι που τους οδήγησε μόλις στους 4 πόντους.

Ο ρυθμός όπως ήταν λογικό έπεσε αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο κάτι που έδωσε μια ανάσα στους Above οι οποίοι κατάφεραν να αξιοποιήσουν κάποιες επιθέσεις και να ανέβουν λίγο στο σκορ. Από την άλλη όμως οι Puebla έχοντας το πάνω χέρι στο παιχνίδι διατήρησαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 30 πόντους.

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς οι Above με τις ελάχιστες ανάσες τους δεν μπόρεσαν να πάρουν το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι και έτσι οι Puebla έφυγαν νικητές στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς με τελικό σκορ 77-37.

MVP του αγώνα είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος πέτυχε double double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Above The Rim άξιος αναφοράς είναι ο Σωτήρης Κουτσιβίτης ο οποίος άγγιξε το double double έχοντας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Puebla BC: Πάχτας 5 , Χασεκίδης 19 (3) , Σουρμελίδης 7 (1) , Καριοφύλλης 20 (2) , Λαπαρίδης 12 (2) , Καπετανιος 8 , Ζαννίδης 6

Above The Rim: Κουτσιβίτης 8 , Κατάκης 5 , Δημητρίου 4 , Τσαπάρας , Τζίμας 10 , Μισαηλίδης 6

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες συνεργασίες των Puebla.