13/11/2022
Pink Flamingos 19 7 18 13 - 57 -
Lobsters BC 13 18 16 17 - 64 -

Υψηλές βλέψεις οι Lobsters!

Με τον Λαδά να εμφανίζεται στο κρισιμότερο σημείο, οι Lobsters ξεπέρασαν απουσίες και το εμπόδιο των Pink Flamingos, με το τελικό 57-64 να δίνει δυνατό... boost στους "αστακούς" για τον μαραθώνιο αγώνων που ακολουθεί για το κλείσιμο του πρώτου γύρου της Development.

Οι Ζαχαρόπουλος και Λαμπρινός ήταν εν πολλοίς υπεύθυνοι για τον όμορφο ρυθμό που είχε η αναμέτρηση, με τον Σαλονικίδη από την άλλη να... ντουμπλάρει τους Γλένη και Χατζίδη για το 19-13 του ισορροπημένο πρώτου δεκαλέπτου.

Μάζεψαν τη διαφορά οι "αστακοί" με τρίποντα του αρχισκόρερ τους Σαλονικίδη και προσπάθησαν να χτυπήσουν στο ζωγραφιστό. Οι όμορφες προσπάθειες των Τσαμπαλή και Γλένη κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 26-31 για Lobsters.

Προσωπική υπόθεση το θέμα σκορ για τον Ματζουρίδη στο ξεκίνημα του τρίτου μέρους, με τους Λαδά και Χατζίδη να... ταίζονται στο ποστ και να δίνουν πόντους στο σύνολο των φιλοξενούμενων, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-47 για Lobsters!

Η τελευταία περίοδος είχε σασπένς, είχε πάθος για τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα εν τέλει κατέληξε στους Lobsters, με τον... X-factor Λαδά να δίνει ρεσιτάλ προς το τέλος, με το τελικό σκορ να είναι το 57-64!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Pink Flamingos ξεχώρισε ο Δημήτρης Ματζουρίδης με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/32 δίποντα, 6/35 τρίποντα, 7/9 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/36 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 9/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 13 βολές, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

Pink Flamingos (Λαμπρινός): Τσαμπαλής 2, Κορρές 4, Ματζουρίδης 24, Ζαχαρόπουλος 18, Λαμπρινός 7 (13 ριμπ.), Μπουράνης, Καραμήτσος, Γεωργακόπουλος, Τουρής 2.

Lobsters (Σαλονικίδης): Σαλονικίδης 19, Γλένης 2, Χατζίδης 8 (14 ριμπ.), Μπάρλας 11, Λαδάς 17 (14 ριμπ.), Αποστολάκος 7.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο παρέες!