21/01/2023
Sintrim Team 16 23 14 27 - 80 -
Salonica Old Stars 15 13 14 17 - 59 -

Υψηλές πτήσεις για την Sintrim Team!

Σε ένα αρκετά δυνατό πρώτο δεκάλεπτο οι Salonica Old Stars μπόρεσαν να πετύχουν κάποια σημαντικά καλάθια και να μπουν στο παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο , όμως οι λεπτομέρειες ήταν αυτές οι οποίες έκαναν την διαφορά για τους Sintrim και κατάφεραν και αυτοί με την σειρά τους να πετύχουν τους πόντους που ήθελαν και να πάρουν την ελάχιστη διαφορά.

Στην συνέχεια οι Sintrim κυρίως με τις προσπάθειες του Νίκου Τερζίδη μπόρεσαν να κυριαρχήσουν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ δίνοντας έτσι μια διαφορετική τροπή στην εξέλιξη του αγώνα. Από την άλλη πλευρά ο Τροκάνας ήταν αυτός που ξεκόλλησε τους Old Stars στην επίθεση , παρόλα αυτά όμως η διαφορά έμεινε στους 11 πόντους.

Οι Old Stars παρά το μέτριο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησαν να επανέλθουν στο δεύτερο ημίχρονο και να μειώσουν την διαφορά με τον Μπαξεβανόπουλο να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , αλλά η άμυνα των Sintrim ήταν αυτή η οποία τους περιόρισε και τους έβαλε ξανά με την πλάτη στον τοίχο.

Τελικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Sintrim εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι Old Stars ήταν μόλις 6 άτομα και έτσι τελειώσαν το παιχνίδι με την διαφορά να ξεφεύγει καθώς πέτυχαν 27 πόντους μέσα στο δεκάλεπτο. Έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Sintrim με το τελικό σκορ να είναι 80-59.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Τερζίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double έχοντας 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Old Stars αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Αντώνης Μπαξεβανόπουλος ο οποίος πέτυχε double doulbe με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Τερζίδης Ν. 20 (1) , Λιβέρης 11 (2) , Μαυράκης 4 (1) , Μπούζης , Τουρόγλου 11 (3) , Σαλαβάτης 12 , Τερζίδης Σ. 2 , Μεταξούδης 4 , Γιολβάνης 16 (2)

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 6 (2) , Ματούλας 12 (2) , Καλλίνης , Τροκάνας 21 (2) , Χριστόπουλος 2 , Μπαξεβανόπουλος 18

Τι μας άρεσε: Το πολύ γρήγορο και ομαδικό παιχνίδι των Sintrim.