11/10/2024
SugarDaddys 26 22 13 18 - 79 -
Zero Pointers 9 11 18 7 - 45 -

Ζαχαρένια νίκη

Τη νίκη και το 2 στα 2 έκαναν οι SugarDaddys έπειτα το υπέρ τους 79-45 ενάντια στους Zero Pointers.

Από την 1η περίοδο οι SugarDaddys πήραν μεγάλο προβάδισμα χάρη στην καλή άμυνα σε συνδυασμό με την αποτελεσματική επίθεση. Τα περιθώρια που άφησαν ήταν ελάχιστα κι έτσι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προπορευόμενοι με 26-9.

Στην 2η περίοδο δεν άλλαξε ιδιαίτερα ο ρους της ιστορίας. Οι SugarDaddys ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά καθώς κυριάρχησαν σε άμυνα κι επίθεση. Έκλεισαν το ημίχρονο με αρκετή ασφάλεια καθώς ήταν μπροστά με 28 πόντους στο 48-20.

Η 3η περίοδος ήταν υπέρ των Zero Pointers. Κράτησαν χαμηλό παθητικό και σκόραραν περισσότερο από τους αντιπάλους τους. Η διαφορά μπορεί να μην άλλαξε σημαντικά καθώς το επί μέρους σκορ ήταν υπέρ τους με 5 πόντους αλλά έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και πως μπορούν περισσότερα για τη συνέχεια, ως νεοσύστατη ομάδα. Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-38.

Η 4η περίοδος ήταν το επίσημο επισφράγισμα της νίκης για τους "Ζαχαρένιους Μπαμπάδες". Πήραν τη νίκη με σκορ 79-45 και έκαναν το 2 στα 2 στο φετινό κύπελλο.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Στάθης Κυριακίδης με 30 πόντους και 9 ασσίστ.

Από την πλευρά των Zero Pointers ξεχώρισε ο Γιώργος Σιάχος με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

SugarDaddys: Δημητριάδης 2, Κυριακίδης 30 (1), Παπαδόπουλος 11 (1), Σίσκος 18 (2), Τζιτζάλης 12, Τζουμάνης 6 (2)

Zero Pointers: Ανδρεάδης 7 (2), Κατσάλης, Κλούρας 12 (1), Κοντέκας 3, Κουμουρίδης, Παπακαρμέζης 9, Χιάχος 12 (1), Σταμούλης 2