12/11/2023
Pressof BC 13 27 33 12 - 85 -
Aballiers 11 14 16 15 - 56 -

Ζει και αναπνέει με τρίποντο η Pressof!

Νωρίς το απόγευμα της Κυριακής Pressof και Aballiers βρέθηκαν εντός γραμμών και πάλεψαν για τη νίκη, με τους "μπορντώ" να επικρατούν με 85-56!

Βερνίκος με μυαλό, Παγάνος με... καρδιά και ο Κρητικός με σωστές τοποθετήσεις κάτω από το καλάθι, έβαλαν τους Aballiers σε θέση οδηγού στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα! Η είσοδος όμως του Παραρά και ένα τρίποντο του Νομικού, γύρισαν το σκορ, το οποίο έκλεισε στο 13-11 υπέρ της Pressof για πρώτη περίοδο. Ο Μπαλάσκας έβαλε πέντε πολύ όμορφους πόντους, με ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό και ένα τρίποντο, με τον Παραρά και τον Βασιλείου να εκτελούν από κοντά, να τρέχουν το γήπεδο και να τιμωρούν τις αργές επιστροφές των Aballiers, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 40-25.

Ένα τρίποντο... σόου από τον Νομικό κυρίως αλλά και τον Κοροπούλη στην τρίτη περίοδο, καθώς σχεδόν ό,τι σούταραν οι δύο σκόρερ των γηπεδούχων πήγαινε μέσα, με τη διαφορά παρά τις προσπάθειες του συγκινητικού Βερνίκου αλλά και του πολύ ενεργητικού Κρητικού, να εκτοξεύεται και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 73-41. Μετά από αυτό το δεκάλεπτο λοιπόν δεν άλλαξε κάτι, καθώς η μεγάλη διαφορά παρέμεινε, το παιχνίδι έγινε ελεύθερο και κάπως έτσι φτάσαμε μετά από μια όμορφη αναμέτρηση στο τελικό 85-56 για την παρέα του Μπαλάσκα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παραράς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο. Από τους Aballiers ξεχώρισε ο Απόστολος Κρητικός με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/38 δίποντα, 11/46 τρίποντα, 4/6βολές, 51 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/60 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 9/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 8, Παπαθανασίου 4, Μπαλάσκας 7, Τσορτός 2, Νομικός 21, Κοροπούλης 19, Βρεττός 2, Παραράς 22, Κοντάκος.

Aballiers (Βερνίκος): Κρητικός 18, Παγάνος 4, Τσαμπαλής 9, Θάνος 6, Βερνίκος 16, Μανώλης 3.

Τί μας άρεσε: Ο πανηγυρισμός με... τόξο του Μπαλάσκα!