16/10/2024
ThunderDogs 15 13 25 12 - 65 -
West Kings 20 17 14 20 - 71 -

Με 34άρα απλά... ζεσταίνεται ο Μπάρδας!

Με τους West Kings να ξεκινούν σιγά σιγά να βγάζουν φάσεις αντάξιες της ποιότητάς τους, η παρέα του Μαρφαντά επιβλήθηκε των Thunderdogs με τελικό σκορ 65-71 και 34 πόντους του Μπάρδα!

Ονειρικό ξεκίνημα στις αρχές του αγώνα γα τους West Kings, καθώς Βήττας με Μπάρδα και Παπάνογλου έβαλαν 4 τρίποντα και τοποθέτησαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού. Από την άλλη οι Συγλέτος και Σεφέρης ήταν τα πρώτα βιολιά για τους γηπεδούχους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 15-20. Οι Thunderdogs ακολούθησαν τον φρενήρη ρυθμό και οι Κασπαριάν και Συγλέτος απέδωσαν καλύτερα! Ισοφάρισαν στη συνέχεια και το ημίχρονο στο κλειστό του Κολωνού έκλεισε στο 28-37, αφού ο Μπάρδας το πήρε προσωπικά!

Η πίεση των Thunderdogs και τα... ψυχωμένα καλάθια από Σεφέρη και Καμπανά έφεραν ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία, με τους γηπεδούχους να περνούν και μπροστά, παρά τον Κοζομπόλη και την συγκινητική του προσπάθεια. Σκορ δεκαλέπτου 53-51 και τέταρτο δεκάλεπτο φωτιά! Εκεί ο Σταυρούλης το πήρε προσωπικά, οι υπόλοιποι West Kings ακολούθησαν και το τελικό 65-71 έδωσε τη νίκη στους "βασιλιάδες", παρά τις προσπάθειες των Thunderdogs να το γυρίσουν ολοκληρωτικά!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Μπάρδας με 34 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα λάθος. Από τους Thunderdogs ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σεφέρης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Thunderdogs (Σεφέρης): Βασιλόπουλος 4, Δημακαρέας 10, Καμπανάς 7, Σέργης 6, Σεφέρης 15, Συγλέτος 17, Κασπαριάν 6, Μανίκας.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 5, Κοζομπόλης 8, Κρόγκος 5, Παπάνογλου 5, Παπαδόπουλος, Πεζούλας, Σταυρούλης 14, Μπάρδας 34.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στο παιχνίδι!