08/01/2024
Aguanile 9 17 13 19 - 58 -
West Kings 20 27 19 11 - 77 -

Ζεσταίνουν... μηχανές οι West Kings!

Με τον Γιάννη Κάρμα να ξεχωρίζει επιθετικά και τον Γιώργο Κοζομπόλη κυρίαρχο και στις 2 πλευρές του παρκέ, οι West Kings επιβλήθηκαν με 58-77 της Aguanile για την Elite κατηγορία της διοργάνωσης!

Ο Σταυρούλης ζήτησε τη μπάλα μπροστά, οργάνωσε και μοίραζε σωρηδόν καλάθια προς τους συμπαίκτες του, με τον Κοζομπόλη να αποτελεί εγγύηση κοντά στο καλάθι αμυντικά! Η Aguanile δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Αξαμπανόπουλου, έμεινε πίσω με 9-20 για πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γιάννης ο Κάρμας έβαλε 2 τρίποντα νωρίς νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι West κυριάρχησαν και βρήκαν απαντήσεις στα καλάθια των Σαρρή και Ρουκουνάκη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-47 για West.

Με τη διαφορά λοιπόν σε τέτοια επίπεδα, οι "Βασιλιάδες" ήθελαν να παίξουν και όντως έπαιξαν πιο ελεύθερα, με τους Βήττα και Δακουτρό να είναι αρκετά καλοί! Ο Σιαμπλής με τον Μπάρκσαϊρ έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν για να μαζέψουν την κατάσταση, αλλά το σκορ ξέφυγε με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 39-66. Χώρο για... δράση βρήκε η Aguanile στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να ανοίγει! Οι West Kings... κουμάνταραν τη διαφορά και έκλεισαν τον αγώνα με το υπέρ τους 58-77, σε ένα υπέροχο και fun to watch παιχνίδι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κάρμας με 18 πόντους, ένα ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σαρρής με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/48 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 13/23 βολές, 40 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/33 δίποντα, 20/29 τρίποντα, 9/25 βολές, 39 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Μπάρκσαϊρ 11, Αξαμπανόπουλος 13, Δάμης 5, Καλαφάτης 2, Ρουκουνάκης 8, Σαρρής 5, Σιαμπλής 7, Συκαράς 7.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 4, Γεωργούσης 8, Δακουτρός 12, Κάρμας 18, Κοζομπόλης 11, Κωστούλας 2, Μπονάτσος 4, Σιάποντης 8, Σταυρούλης 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπασκετ που είδαμε!