01/05/2022
Reload 21 9 25 19 - 74 -
Στιφάδο Bulls 14 23 26 13 - 76 -

Ζέσταμα πριν το κυρίως πιάτο!

Με τις … επερχόμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων (Fix για Stifado και West Kings για Reload) να είναι ξεκάθαρα στο μυαλό τους, οι παρέες του Χατζή και του Περιβολάρη βρέθηκαν αντιμέτωπες για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, με τους Bulls να επικρατούν με 74-76 και να τερματίζουν και επίσημα στην πρώτη θέση της Elite.

Πανταζής και Βρέλλης πήραν προσπάθειες κάτω από από καλάθι στο ξεκίνημα του αγώνα, τις έκαναν καλάθι και έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στη Reload, με τον Ορέστη παράλληλα να εκτελεί από τα 6.75. Ο Jay με τον Καττή βγήκαν… μπροστά για την παρέα του Χατζή, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-14.

Ενεργητικός και γεμάτος αυτοπεποίθηση, ο Ρωμοσιός ανέλαβε το σκοράρισμα των Bulls στη δεύτερη περίοδο και μείωσε στους τρεις. Η επιθετική δυστοκία της Reload την κράτησε πίσω στο σκορ, με τους Stifado να κλείνουν το ημίχρονο εν τέλει μπροστά με 30-37.

Ο ελεύθερος ρυθμός του παιχνιδιού παράλληλα με τη διάθεση των παικτών να τρέξουν και να προσφέρουν όμορφες φάσεις ήταν ό,τι… πρέπει για Jay, Ρωμοσιό από τη μία και Ορέστη από την άλλη. Η Reload ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε στα μέσα της περιόδου και το τρίτο δεκαλεπτο έκλεισε στο 55-63 για Stifado.

Η Reload παρά την έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος του παιχνιδιού πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη, μείωσε αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 74-76 και τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται για τις μάχες των Playoff!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ρωμοσιός με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Reload ξεχώρισε ο Βασίλης ο Βρέλλης με 24 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/61 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/52 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 12/18 βολές, 47 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.

Reload (Πανταζής): Ορέστης 23, Δακουτρός 2, Σούλτης, Πανταζής 19 (18 ριμπ.), Βρέλλης 24 (15 ριμπ.), Βεργόγιαννης 6.

Stifado Bulls (Χατζής): Ρουμελιώτης, Πρόκος 8, Χριστόπουλος 26, Ρωμοσιός 31, Καττής 11 (14 ριμπ.), Χατζής.

Τί μας άρεσε: Πανέμορφο το κλίμα του αγώνα!