14/03/2024
Τεμπελχανάδες 14 23 15 25 - 77 -
Puronto Raptors 9 9 14 16 - 48 -

Έκαναν την ζημιά οι Τεμπελχανάδες!

Οι Τεμπελχανάδες επικράτησαν εύκολα των ελλιπέστατων Puronto Raptors με σκορ 77-48, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να τερματίσουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μονόπλευρο το βαθμολογικό κίνητρο της αναμέτρησης, καθώς οι Τεμπελχανάδες ότι και να γινόταν θα τερμάτιζαν έβδομοι, με τους Puronto Raptors να θέλουν την νίκη για πάρουν την πρώτη θέση. Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κατέβηκαν με σύνθεση ανάγκης σε ένα ακόμη ματς, προσπαθούσαν μέσω της άμυνας τους να μείνουν κοντά στο σκορ και να επιβάλουν ένα αργό τέμπο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-9

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και πήραν διψήφια διαφορά από νωρίς (23-11). Οι Puronto Raptors, ήθελαν να εκμεταλευτούν την ταχύτητα του Μπότσα, όμως δεν είχαν απάντηση στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι Τεμπελχανάδες. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 37-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Puronto Raptors έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μπουν στο ματς, όμως οι απουσίες ήταν πολλές και αισθητές. Οι Τεμπελχανάδες έλεγχαν απόλυτα τον αγώνα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 52-32.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει και να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ περιμένοντας την λήξη της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 77-48, με τους Puronto Raptors να περιμένουν πλέον και τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να δουν σε ποια θέση θα τερματίσουν στην κανονική περίοδο.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Ανδρικόπουλος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικόλαος Μπότσας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Φραγκογιάννης 13, Καραγεώργος 14, Καρακεσίσογλου 5, Δημαράς 9, Παπαδόπουλος 2, Ανδρικόπουλος 10, Γκούμας 4, Σαμωνάς 20.

Puronto Raptors (Κατής): Μένεγος 6, Μπότσας 18, Σουλτάτης 2, Βούτσινος, Μπελάλης 6, Γεωργάτης 6, Κατής 10.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Τεμπελχανάδων παρά την έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου.