Blastiakos 19 14 19 19 - 71 -
Nea Tripodokratia 19 13 17 23 - 72 -

Ζήτω η Nea Tripodokratia!

Νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν η Nea Tripodokratia αφού επικράτησε του Blastiakou σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Ένα εξαιρετικό και ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και να σημειώνουν από 19 πόντους. Για τους γηπεδούχους οι Σωτηρίου και Τροχαλιάς ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη μεριά οι Αμανατίδης και Αλμπανόπουλος τράβηξαν το.. κουπί στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Παντελάκη και πήραν μια καλή διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ωστόσο σημάδια αντίδρασης με τον Πανταζή, μείωσαν στον πόντο και μπήκαν ξανά γερά στην διεκδίκηση της νίκης (33-32).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τη Nea Tripodokratia να μπαίνει δυναμικά στο παρκέ και με τρίποντα των Αλμπανόπουλου και Πανταζή να παίρνει ένα προβάδισμα έξι πόντων. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα απάντησαν με τον Παντελάκη και τον Βλάχο και πήραν ξανά το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (52-49).

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή και το φινάλε ήταν δραματικό. Η Nea Tripodokratia με κατάθεση ψυχής, καθαρό μυαλό και μεγάλα σουτ των Αμανατίδη, Πανταζή και Βασιλάκου κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 71-72 και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Blastiakos χάρη στις μάχες του Παντελάκη στο ζωγραφιστό και τα δίποντα του Τυροπωλη έμεινε κοντά στο σκορ και είχε την ευκαιρία στην τελευταία φάση να "κλέψει" τη νίκη, όμως ο Βλάχος αστόχησε σε σουτ από την περιφέρεια σε νεκρό χρόνο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλάκος με double double και 12 πόντους (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/40 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 19/32 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/50 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν, Βλάχος 16, Γεροντάκης 3 (1), Λόλας, Παντελάκης 18, Σωτηρίου 7 (2), Τροχαλιάς 14, Τυροπώλης 13 (1)

Nea Tripodokratia (Πανταζής): Αλμπανόπουλος 20 (2), Αμανατίδης 12, Βαλαμβάνος 2, Βασιλάκος 12 (1), Βενέτης 4, Δεντάκης 2, Κουρούμαλος, Κόλτηρης 3 (1), Πανταζής 17 (4)