14/01/2024
Flint Tropics 12 12 19 12 - 55 -
Kourkoutes All-Star 7 16 8 10 - 41 -

"Ζόρια" για ένα ημίχρονο για τους Tropics!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Kourkoutes All Star, οι Flint Tropics ήταν ανώτεροι στην επανάληψη και επικράτησαν με 55-41 για την 16η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League!

Καλύτεροι ήταν οι Flint Tropics στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Μάκη Γκατζηρούλη και βοήθειες των Τσέκερη, Τζανετή και Χατζηνάκη, βρέθηκαν δύο φορές στο +8 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 12-7. Ο Γαλαριώτης από την περιφέρεια και οι Λιώδης - Νίνος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Kourkoutes All Star ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 8 πόντους του Νίνου και τρίποντα των Σαρακηνού - Τρωιάνου, προσπέρασαν με 19-20, 4:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού 24-21, με τον Τζανετή να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Χατζηνάκη να προσθέτει 3.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Flint Tropics έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Τσέκερη, δύο τρίποντα του Μάκη Γκατζηρούλη και 4 πόντους του Τζανετή, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 43-31. Την παρέα του Μεγαγιάννη κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Σαρακηνού και οι 3 του Λιώδη. Σκορ τρίτης περιόδου 43-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flint Tropics δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Βασίλη Γκατζηρούλη,  Τζανετή, Μάκη Γκατζηρούλη και Χατζηνάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-41. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μανιουδάκης, Βασιλόπουλος και Νίνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/15 βολές, 17/54 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 7/35 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP των Flint Tropics ο Τζανετής με 18 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/15 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Kourkoutes All-Star ο Σαρακηνός με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 0/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γκατζηρούλης Μ. 13 (3), Γκατζηρούλης Β. 3, Γράσσος 2, Ευθυμιόπουλος, Σκαμαντζούρας 1, Τζανετής 19 (1), Τσέκερης 9, Χατζηνάκης 9

Kourkoutes All-Star (Μεγαγιάννης): Βασιλόπουλος 2, Γαλαριώτης 3 (1), Σαρακηνός 8 (2), Λιώδης 5, Μανιουδάκης 8, Νίνος 11, Πηξομάτης 1, Τρωιάνος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!