08/12/2021
Bobeeres 6 17 22 10 - 55 -
Antilalos BC 15 14 15 17 - 61 -

Ζόρισαν τον ανίκητο Αντίλαλο οι Bobeeres!

Μόνο εύκολη δεν ήταν η αποστολή του πρωτοπόρου Αντίλαλου απέναντι στους ουραγούς Bobeeres στον δεύτερο όμιλο της Master League, καθώς επικράτησε δύσκολα με 55-61 για την όγδοη αγωνιστική και έκανε το 8/8!

Με όπλο την άμυνά του και δράστες στην επίθεση τους Merkevicius (5π), Καραγιάννη (4π), Λάγιο και Κώστα Ζαμπέτα, ο Αντίλαλος προηγήθηκε με 4-15, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 6-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων από την γραμμή της φιλανθρωπίας ο Ρεντίφης, ενώ νωρίτερα ο ίδιος και ο Σακελλαράκης είχαν από ένα δίποντο.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Bobeeres να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με 6 πόντους του Ξουράφη, 5 του Ρεντίφη και 4 του Δρούλια, προσπέρασαν με 21-19, 3:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με δύο τρίποντα του Καραγιάννη, 4 πόντους του Λάγιου και 4 του Merkevicius, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-29!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Παπαμικρούλη ήταν σαφώς ανώτερη και με προσωπικό show του Ρεντίφη με 12 πόντους και 5 πόντους του Ρίπη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 45-44! Το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λάγιος με τους 5 πόντους που σημείωσε, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Καραγιάννης και Merkevicius. Σκορ τρίτης περιόδου 45-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος έσφιξε την άμυνά του και με τους Καραγιάννη (9π) – Merkevicius (5π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασε στην δύσκολη νίκη με 55-61. Πάλεψαν μέχρι το τέλος οι Bobeeres να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί οι 4 πόντοι του Ρεντίφη, οι 3 του Δρούλια και το τρίποντο του Αντωνόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 14/39 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/26 βολές, 16/43 δίποντα και 5/33 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τους Bobeeres ο Ρεντίφης με 26 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 4/9 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές και 6/15 δίποντα. Πήρε 24 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 8, Σακελλαράκης 6, Μπερντέλης, Αγγελακόπουλος, Αντωνόπουλος 3 (1), Δρούλιας 7, Ρίπης 5, Ρεντίφης 26 (4)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Ζαμπέτας Κ. 6 (1), Λάγιος 14 (1), Καραγιάννης 23 (3), Σουλτάτος, Σκαμπαρδώνης, Μπαμπλέκος, Παπανικολάου, Δαφνής, Merkevicius 18

Τι μας άρεσε: Το ανατρεπτικό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε!