26/03/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 19 12 16 5 - 52 -
Draft Fathers 13 20 19 12 - 64 -

"Ζόρισε" ο Κολοσσός τους Draft Fathers!

Με την ψυχολογία στα ύψη θα πάνε στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στα Gallika & Piano οι Draft Fathers, καθώς για την 23η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League κέρδισαν δύσκολα τον μαχητικό Κολοσσό με 52-64 στο Basketaki Arena και πήραν το 20ο ροζ φύλλο αγώνα!

Σαφώς ανώτερος ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης ο Kolosos Dunk n' Donuts, καθώς με 6 πόντους του Ζαμπούρα, 4 του Χαροκόπου, 4 του Λουπάση και τρίποντο του Καραμπεσύνη, προηγήθηκε με 17-8, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 19-13, με το δίδυμο Σκληράκη - Λαρεντζάκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Καραμπεσύνη, προηγούνταν με 24-15. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Draft Fathers πάτησαν γκάζι και με 11 πόντους του Λαρεντζάκη και 7 του Σκληράκη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Παππά δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του και με 8 πόντους Λαρεντζάκη και 5 του Σκληράκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 47-52. Τους "ροζούληδες" κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Λουπάση, οι 4 του Χαροκόπου και οι 4 του Πετρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 47-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Draft Fathers έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην Λαρεντζάκη, Σκληράκη και Ράπτη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-64. Για τον Κολοσσό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πετρόπουλος και Χαροκόπος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/11 βολές, 19/51 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/12 βολές, 20/43 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος του Κολοσσού ο Χαροκόπος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 4/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των Draft Fathers ο Λαρεντζάκης με 30 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 10/15 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Καραμπεσύνης 11 (3), Ζαμπούρας 8, Χαροκόπος 13 (1), Πετρόπουλος 10, Λουπάσης 10

Draft Fathers (Παππάς): Βλαχοθανάσης 5, Διαγγελάκης 4, Λαρεντζάκης 30 (2), Λαυκίδης 4, Ράπτης 2, Σκληράκης 19 (3)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!