03/12/2023
RBD Indians B.C 12 16 10 15 - 53 -
Golden Boys 17 10 16 22 - 63 -

"Ζορίστηκαν" οι Golden Boys!

Το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο όμιλο της Development League πήραν οι Golden Boys, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους μαχητικούς Indians με 53-65 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Golden Boys στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Ποντικού, 4 του Μπυνιχάκη, 3 του Κατσούλη και 3 του Δαπόλα, προηγήθηκαν με 5-16, 2:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με τρίποντα των Κάμπρα, Αρβανίτη και Γάκου, μείωσαν στους 5, 12-17!

Στη δεύτερη περίοδο οι Indians συνέχισαν να κυνηγούν τον αντίπαλο και με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκόραραν 7 διαφορετικοί παίχτες, πήγαν τελικά στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-27. Το δίδυμο Ποντικού - Μπυνιχάκη συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βασίλης Χαχάμης πήρε μπρος και με 9 δικούς του πόντους και 5 του Αντρέα Χαχάμη, έβαλαν τους Golden Boys στο +8, 35-43. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 38-43, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Ιωακειμίδης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Αρβανίτης και από 2 είχαν οι Κάμπρας - Μπουρίτης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-43!

Μέχρι 5:00 για το φινάλε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο με δύο τρίποντα του Ανδρέα Χαχάμη, 5 πόντους του Ποντικού και 4 του Βασίλη Χαχάμη, οι Golden Boys έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 53-65. Το δίδυμο Κάμπρα - Αρβανίτη πάλεψε για τους "Ινδιάνους" στα τελευταία λεπτά με 10 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 15/35 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 17/44 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Indians ο Αρβανίτης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Golden Boys ο Ανδρέας Χαχάμης με 11 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 1/2 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Indians (Μπουρίτης): Αρβανίτης 14 (1), Γάκος 5 (1), Ζέζας 3 (1), Ιωακειμίδης 5, Κάμπρας 17 (3), Κουρκούρης 5, Μπουρίτης 4, Πρισιμιτζής, Τριαντάφυλλος

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Δαπόλας 3, Κατσούλης 4, Μπάστας 3 (1), Ποντικός 16 (2), Σκλαβενίτης 2, Χαχάμης Α. 11 (3), Χαχάμης Β. 13 (1), Μπυνιχάκης 11

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Indians!