06/03/2023
Στιφάδο Bulls 16 14 16 26 - 72 -
ThunderDogs 21 9 15 14 - 59 -

"Ζορίστηκαν" οι Στιφάδο Bulls!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους ThunderDogs, οι Στιφάδο Bulls πάτησαν γκάζι στην τελευταία περίοδο και έφτασαν σε ακόμη μια νίκη με 72-59!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους ThunderDogs, καθώς με 10 πόντους του Τσιρίγκα, 4 του Πρισιμιτζάκη και τρίποντο του Σέργη, προηγήθηκαν με 12-21. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Jay Jay, ενώ νωρίτερα από 6 πόντους πέτυχαν οι Μάλλης και Πρόκος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Στιφάδο Bulls έσφιξαν την άμυνά τους και με 4 πόντους του Καττή και τρίποντα των Παλτόγλου - Πολίτη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 30-30. Ο Πρισιμιτζάκης με 3 πόντους και οι Τσιρίγκας, Δημακαρέας και Πίνας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Καραβασάνη και τρίποντα των Πρόκου - Πολίτη, το συγκρότημα του Χατζή έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 46-45! Την παρέα του Παπαγεωργίου κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Πέππα και τα τρίποντα των Πίνα - Καλαγκάτση. Σκορ τρίτης περιόδου 46-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ταύροι" κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Καραβασάνη, Παλτόγλου και Τσελεμπή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 72-59. Για τους ThunderDogs στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Δημακαρέας με τους 9 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 17/46 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 16/42 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Καραβασάνης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ThuunderDogs ο Δημακαρέας με 16 πόντους, έχοντας 6/8 βολές και 5/8 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ζαχάρος, Καραβασάνης 14 (1), Καττής 7, Μάλλης 8, Παλτόγλου 14 (4), Παρθένης 1, Πολίτης 6 (2), Πρόκος 13 (2), Τσελεμπής 6, Jay Jay 3

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Δημακαρέας 16, Καλαγκάτσης 3 (1), Πέππας 6, Πίνας 7 (1), Πρισιμιτζάκης 11, Σέργης 3 (1), Σαραντάκος, Τσιρίγκας 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα!