07/07/2024
Reptors 10 12 13 18 - 53 -
The Κόπανοι 12 8 10 12 - 42 -

Ζορίστηκαν οι Reptors!

Στις 32 καλύτερες ομάδες της Summer Development League βρίσκονται οι Reptors, καθώς κέρδισαν δύσκολα τους 6 Κόπανους με 53-42 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Los Labriniers!

Με τον Ζυγούρη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους, οι The Κόπανοι προηγήθηκαν με 0-6 στο πρώτο πεντάλεπτο και έκλεισαν τελικά τη πρώτη περίοδο στο +2, 10-12. Ο Βαγγέλης Κορρές και ο Αρμενιάκος με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Reptors πήραν τα ηνία του αγώνα και με 5 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ και 4 του Αρμενιάκου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-20. Ο Σαπουντζής με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 είχαν οι Ζυγούρης και Ντεντόπουλος.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Αρμενιάκου και τριποντάκι του Βαγγέλη Κορρέ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 35-30. Τους Κόπανους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Ντεντόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 35-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Reptors είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με δράστες στην επίθεση τους Βαγγέλη Κορρέ, Αρμενιάκου και Κοτζακουλάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-42. Για τους οράνιε στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σαπουντζής, Καρακωνσταντίνου, Ντεντόπουλος και Ζυγούρης.

Betsson MVP των Reptors ο Βαγγέλης Κορρές με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/13 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Κόπανων ο Φώτος με 2 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Reptors (Σακελλαρόπουλος): Κορρές Β. 18 (2), Κορρές Π. 6, Κοτζακουλάκης 3 (1), Νιαρχάκος 2, Παπαγεωργίου 2, Σακκάς 3, Αγγελάκης 4, Αρμενιάκος 15

The Κόπανοι (Ντεντόπουλος): Φωτός 2, Γλένης 5, Ζυγούρης 12 (1), Ντεντόπουλος 11, Σαπουντζής 10, Καρακωνσταντίνου 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Κόπανων, αλλά και το δεύτερο μέρος των Reptors!