05/02/2024
Ένωση Αγρινίου 20 17 23 21 - 81 -
ΔΣΑ 18 18 18 13 - 67 -

Ζορίστηκε αλλά πήρε τη νίκη η Ένωση

Την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ένωση Αγρινίου που επιβλήθηκε του ΔΣΑ με 81 - 67 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής. Η Ένωση δυσκολεύτηκε απέναντι στον ανεβασμένο ΔΣΑ, όμως είχε αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια και στο φινάλε η Ένωση προηγήθηκε με 2 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μικρές διαφορές, όμως ο ΔΣΑ έβρισκε λύσεις και το ημίχρονο έκλεισε στο +1 για την Ένωση.

Ο ΔΣΑ μπήκε στην τρίτη περίοδο με σερί 10 - 0 και προηγήθηκε με 9, η Ένωση αντέδρασε και με δικό της σερί 13 - 2 πήρε ξανά "κεφάλι" στο σκορ, έφτασε στο +10 και στο 30ο λεπτό είχε προβάδισμα 6 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ανήκε στην Ένωση που άνοιξε τη διαφορά και έφτασε στο +14 στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 25 πόντους, ο Betsson MVP Τάσος Βασιλείου πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 20 ριμπάουντ, ο Γιώργος Κάτρης πρόσθεσε 13 πόντους και ο Βαγγέλης Καρακώστας 10.
Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Θεόφιλος Ζησιμόπουλος με 21 πόντους και ακολούθησε ο Πάνος Ρόμπολας με 17.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση είχε σε πολύ καλή μέρα τους Βασιλείου και Σταμουλάκη, όμως πήρε βοήθειες και από αρκετούς ακόμα παίκτες.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο, όμως του έλειψε ο Πέτρος Σταθάτος που είχε ενοχλήσεις και δεν αγωνίστηκε αρκετά.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 24, Καρακώστας Ε. 10, Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 13(1), Κάτρης Ι., Κουμάσης, Μπλαχούρας 5, Ξανθόπουλος, Σταμουλάκης 25(5), Τσιούνης 4.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γουργουλέτης 6, Ζησιμόπουλος 21(2), Καραβίας 9, Κυριλής 3, Πατούχας 2, Ρόμπολας 17(2), Σταθάτος 7(2), Τσάτσος 2, Ψάρρης.