19/09/2024
Kozalides BC 19 11 12 17 - 59 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 9 22 18 17 - 66 -

Ζορίστηκε, αλλά πήρε το διπλό ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Βράδυ Πέμπτης στη Basketaki Arena οι πρωτάρηδες Kozalides υποδέχτηκαν τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη για την 1η αγωνιστική του Basketaki Cup. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να κλέψουν την νίκη με σκορ 59-66.

Οι Kozalides έπιασαν στον ύπνο τον Αρχιστράτηγο και βρέθηκαν στο +8 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Μαραγκουδάκης, Θεοδωρομανωλάκης και Σαμπροβαλάκης. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο των Παπαδόπουλο και Μοσχολιό έφτασαν στο -6.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 2-11 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Βασδέκης έφτασε στο -4. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες καλές φάσεις για να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με τους Μαραγκουδάκη, Θεοδωρομανωλάκη και Σαμπροβαλάκη. Ο Βασδέκης έκλεισε προπορευόμενος το πρώτο μέρος (30-31), παίρνοντας πολλά σε άμυνα και επίθεση από τους Λαουρδέκη , Παπαδόπουλο και Σκαμάγκο.

Μετά την ανάπαυλα με τους 7 πόντους του Μοσχολιού, τους 4 του Μπεζαΐτη και τους 4 του Σχινά ο Αρχιστράτηγος έφτασε στο +12. Οι γηπεδούχοι όμως έτρεξαν ένα σερί 5-0 και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι με τους Μαραγκουδάκη και Θεοδωρομανωλάκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ο Βασδέκης έτρεξε και άλλο σερί, αυτή την φορά 10-0. Πιο οργανωμένα σε ατό το δεκάλεπτο,  με τις δημιουργίες του Σκαμάγκου και τα τελειώματα των Μοσχολιού και Παπαδόπουλου. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Θεοδωρομανωλάκη και Μαραγκουδάκη,  διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ στο 59-66.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Μοσχολιός με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Μαραγκουδάκης με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Kozalides (Μαραγκουδάκης): Γιαννουλάκης, Θεοδωρομανωλάκης 22, Μαραγκουδάκης 27, Μελεσανάκης 2, Σαμπροβαλάκης 8.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Σκαμάγκος):  Μπεζαΐτης 4, Βασιλείου, Λαουρδέκης 8, Μοσχολιός 17, Μπούρας 7, Παπαδόπουλος 11, Πλιάκος 5, Σκαμάγκος 6, Σχινάς 8.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση του Βασδέκη στο 2ο ημιχρονο!