26/03/2023
Kavlanta Hawks 16 12 18 7 - 53 -
Gran Camaria 13 26 14 20 - 73 -

Ζωντανά για τα πλέι οφ έμειναν τα Gran Camaria!

Την Κυριακή το βράδυ 26 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, σε ένα γρήγορο και ανοιχτό παιχνίδι, τα Gran Camaria πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο, έπαιξαν κατά διαστήματα πολύ ωραίο μπάσκετ και επικράτησαν άνετα με 53 – 73 απέναντι στους Kavlanta Hawks, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για την είσοδο στα πλέι οφ.

Σε πολύ γρήγορο ρυθμό πήγαιναν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κολυβά να οργανώνει άψογα, τον Πέτσα να είναι συγκλονιστικός με 6 πόντους και 9 ριμπάουντ και τον Μπόικο να προσφέρει επίσης 6, για το 16 – 13 των Kavlanta Hawks . Στην αντίπερα όχθη, τα Καμάρια έβρισκαν λύσεις κυρίως με 5 πόντους του Περγούλη και τρίποντο του Κουντούρη, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Camaria έπιασαν εκπληκτική επιθετική απόδοση, με τον Κουλούρη να κάνει φοβερή εμφάνιση με τέσσερα τρίποντα και 14 πόντους συνολικά και με τον Κουντούρη να σκοράρει δις από τα 6.75 , διαμόρφωσαν το 28 – 39 του πρώτου ημιχρόνου. Οι Kavlanta που δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα, είχαν τους Κολυβά και Πέτσα να ξεχωρίζουν στην επίθεση, βάζοντας αμφότεροι από 3 πόντους, μένοντας όμως πίσω με διψήφια διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Hawks πάλευαν να μειώσουν την διαφορά κυρίως με τον Σοφούλη που πέτυχε μεν 12 πόντους αλλά είχε και πολλές άστοχες προσπάθειες, ενώ το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους που έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, κρατούσε το δίδυμο Τσακανίκα – Χρυσίνα που πέτυχαν από 4 πόντους, με τον Κουλούρη να βάζει το κερασάκι με τρίποντο στην εκπνοή.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αθανασίου, καθώς τρέχοντας επιμέρους 7 – 20, διαμόρφωσε το τελικό 53 – 73. Χρυσίνας(6), Γουναρίδης(5) και Κουλούρης(4) τραβούσαν το κουπί στην επίθεση για την ευρεία νίκη των φιλοξενούμενων, ενώ για τους γηπεδούχους που είχαν παρατήσει τα όπλα, 4 πόντους πέτυχε ο Τζώρτζης και ένα τρίποντο στο τέλος ο Σοφούλης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Χρυσίνας με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πέτσας με 13 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Οι Kavlanta είχαν 18 / 51 δίποντα, 4 / 35 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Τα Camaria είχαν 18 / 46 τρίποντα, 10 / 26 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς ): Ασημακόπουλος 2(7ρ.), Κολυβάς 5, Μπόικο 10, Πέτσας 13(20ρ.), Παπαδημητρόπουλος, Σοφούλης 15, Τζώρτζης 8(19ρ.).

Gran Camaria (Αθανασίου): Γουναρίδης 11, Κουλούρης 21(7ρ.), Κουντούρης 9, Παπάζογλου 2, Περγούλης 12(10ρ.), Τσακανίκας 4, Χρυσίνας 14(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έβγαλαν σε άμυνα και επίθεση οι νικητές.