12/03/2024
New York Fix 13 12 16 7 - 48 -
Gladiators 23 8 11 10 - 52 -

Zωντανοί για παραμονή οι Gladiators!

Μεγάλη νίκη για την παραμονή τους στην κατηγορία πέτυχαν οι Gladiators, οι οποίοι επικράτησαν των New York Fix με σκορ 48-52.

Τις λίγες ελπίδες τους για την τρίτη θέση διεκδικούσαν οι New York Fix, με τους Gladiators να καίγονται για την νίκη στην μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι, με μεγαλύτερο κίνητρο, μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Μάλιστα με σερί 11-0 προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά 10-20, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 13-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τους Gladiators να έχουν σταθερά το προβάδισμα. Οι New York Fix, παίζοντας αρκετά κοντά στο καλάθι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν την διαφορά ύψους και μεγέθους με τον αντίπαλο τους. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να μειώνουν αργά αλλά σταθερά την διαφορά και μάλιστα με την λήξη του δεκαλέπτου με σερί 7-0 πλησίασαν στον πόντο (41-42).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν καλάθι με το σταγονόμετρο. Οι New York Fix, με σερί 6-0, πήραν το προβάδισμα με 46-42. Οι Gladiators απάντησαν άμεσα και με δικό τους σερί 6-0 προηγήθηκαν 46-48. Το ματς ήταν ντέρμπι στο τέλος και κρίθηκε στην τελευταία επίθεση, με τον Τσακίρη να κερδίζει φάουλ, να ευστοχεί στις βολές και σε δύο ακόμα που δόθηκαν για τεχνικές ποινές και να διαμορφώνει το τελικό 48-52. Με την νίκη αυτή οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία, στα δύο τελευταία παιχνίδια που τους απομένουν.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Τσακίρης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αγρέβης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ.

New York Fix (Στεφανόπουλος): Ζορμπάς, Καλπακίδης, Καρακούσης 15, Πλατανίτης 4, Αγρέβης 15, Κοκολάκης 5, Κούρασης 6, Κολέτσος 3, Ψαριανός.

Gladiators (Μισιχρόνης): Ντάγκας, Τσακίρης 20, Μπάλας, Πρίτσος 10, Ζαΐμης 2, Ρούσσος 11, Λαδάς 2, Μισιχρόνης 7.

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία και η θέληση για νίκη στο τέλος των Gladiators.