19/02/2022
Brazzerzz Beachterzz 14 16 23 11 - 64 -
Αλκοολικός Αστέρας 19 10 11 18 - 58 -

Ζώτος και ηρεμία στους Beachterzz!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Brazzerzz Beachterzz στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν τον Αλκοολικό Αστέρα με 64-58, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ζώτο που σταμάτησε στους 27 πόντους!

Με τον Αντωνόπουλο να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 8 πόντους και τον Πιτσιλλό να τον ακολουθεί με 5, ο Αλκοολικός Αστέρας προηγήθηκε με 14-19. Ο Ζώτος με 6 πόντους, ο Τσίτουρας με 4 και ο Δριβάκος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brazzerzz Beachterzz έσφιξαν την άμυνά τους και νέους 9 πόντους του Ζώτου και 4 του Τσίτουρα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 7 νέοι πόντοι του Αντωνόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζώτος έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 9 δικούς του πόντους, 8 του Δημητριάδη και 4 του Τσίτουρα, έβαλαν τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 53-40. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Σκλάβου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους του Αντωνόπουλου και τους 3 του Πιτσιλλού. Σκορ τρίτης περιόδου 53-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Brazzerzz Beachterzz είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Τσίτουρα, Δημητριάδη και Ζώτου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 64-58. Για τον Αλκοολικό Αστέρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αντωνόπουλος, Λουκόπουλος, Παυλάκης, Τσαμακίδης και Πιτσιλλός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/29 βολές, 14/49 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/28 βολές, 21/53 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Brazzerzz Beachterzz ο Ζώτος με 27 πόντους, έχοντας 7/7 βολές, 1/2 δίποντα και 6/11 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Τσαμακίδης με 8 πόντους, έχοντας 0/3 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Μανωλάτος 3, Ζώτος 27 (6), Βγενόπουλος 6, Δριβάκος 3, Δημητριάδης 10 (1), Τσίτουρας 14, Γεράκης, Κωνσταντής 1

Αλκοολικός Αστέρας (Πανταζής): Αντωνόπουλος 31 (1), Τσαμακίδης 8, Λουκόπουλος 3, Πιτσιλλός 12, Πρωτόπαπας, Παυλάκης 4, Σκλάβος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό παιχνίδι που έκανε το δίδυμο Ζώτου – Τσίτουρα!