24/05/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 7 13 22 17 - 59 -
Indians 19 23 13 13 - 68 -

Αγχωτική νίκη οι Indians!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για την Summer Development 2 League, οι Indians πραγματοποίησαν τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, καθώς ο Kolosos Dunk & Donuts υπέκυψε στην ανωτερότητα τους  με σκορ 59-68  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Βασσάλο, καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες,  κυριάρχησε  στα ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Κασιμάτη να ηγείται των προσπαθειών τους πέτυχαν οχτώ αναπάντητους πόντους, 0-8, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ, 7-11 , έκλεισαν τη περίοδο στον συν δώδεκα,7-19  . Ο Τσιότας πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Δημόπουλος είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Indians με τη <<καλαθομηχανή>> που ακούει  στο όνομα Βασσάλος να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ των Μελισσίων άνοιξε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαέξι πόντους, 9-25 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 20-42   . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Βασσάλος με 12  πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Πετρόπουλος πέτυχε 6 .