18/04/2022
Κλειώ 14 8 16 20 - 58 -
Athens Touvlakers 20 14 25 13 - 72 -

Ακόμα… βάζουν οι Touvlakers!

Με τους Λειβαδά και Μαρίνο να δίνουν… ρυθμό από τα 6.75, οι Athens Touvlakers ήρθαν αντιμέτωποι με την Κλειώ και την κέρδισαν με 58-72, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, το απόγευμα τηςΔευτέρας.

Το γλυκό του σουτάκι το… ξέραμε, το … έμαθε και η Κλειώ νωρίς νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Λειβαδά να εκτελεί τέσσερις (!) φορές από τα 6.75 και να δίνει το προβάδισμα στους Touvlakers, τον Καρμοίρη να ακολουθεί σε απόδοση και τον Τσιώλο να ξεχωρίζει με την ενέργειά του για τους ροζ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-20.

Ο ρυθμός δεν έπεσε, αλλά η αστοχία έκανε την εμφάνισή της στο παρκέ του ΣΕΦ, με την Κλειώ να βιάζεται λίγο στην τελική προσπάθεια και να αδυνατεί να πλησιάσει στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των Σφήκα και Τσάκαλου, με τους Καρμοίρη και Μαρίνο (2) να ανεβάζουν ρυθμούς και να οδηγούν τους “μπλε” στο 22-34 πρώτου ημιχρόνου.

Ο … τρίποντος βομβαρδισμός συνεχίστηκε από την παρέα του Αγκουριδάκη (!), ο οποίος έκανε θραύση στον τομέα των ριμπάουντ παράλληλα. Ο Σφήκας, με τους Καστανιώτη και Πασχάλη θέλησαν να μειώσουν και να βάλουν για τα… καλά την Κλειώ στη διεκδίκηση της νίκης, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-59.

Η τελευταία περίοδος ήταν γεμάτη ελεύθερα σουτ και … χαλαρότητα, με τη διαφορά να είναι μεγάλη και τη νίκη να έχει… κλειδώσει υπέρ των Touvlakers, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 58-72, έπειτα από μια αναμέτρηση με πολλά πολλά τρίποντα από Μαρίνο και Λειβαδά.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Κλειώ ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καστανιώτης με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 25/76 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/26 δίποντα, 12/50 τρίποντα, 2/7 βολές, 55 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη.

Κλειώ (Καστανιώτης): Καστανιώτης 23 (10 ριμπ.), Πασχάλης 4, Τσιώλος 8, Σφήκας 11, Τσάκαλος 4, Καλαλής 8 (11 ριμπ.).

Athens Touvlakers (Μαρίνος): Ρίζας 12 (12 ριμπ.), Λειβαδάς 21 (10 ριμπ.), Μαρίνος 9, Καρμοίρης 16 (13 ριμπ.), Αγκουριδάκης 14 (19 ριμπ.), Λεμπούσης.

Τί μας άρεσε: Τα τρίποντα των Touvlakers!