27/06/2022
Τεμπελχανάδες 16 22 18 14 - 70 -
The Roots 13 12 11 11 - 47 -

Άξια πρώτοι οι Τεμπελχανάδες!

Οι Τεμπελχανάδες επιβεβαίωσαν την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκονται, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 25 Ιουνίου στο Arena, επικράτησαν άνετα με 70-47 απέναντι στους Roots και κατέκτησαν την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου της Development 2,περιμένοντας τον αντίπαλο τους στα πλέι οφ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ ωραίο και γεμάτο από σκορ, με τους Τεμπελχανάδες να διατηρούν το προβάδισμα με 16- 13. Ο Απάλλας ήταν το πρώτο βιολί των γηπεδούχων με 6 πόντους με τον Μακαρίτη να τον ακολουθεί με 4, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λουλουργάς με δύο τρίποντα,με τον Μαράντο να βάζει 5 ποντάκια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ξέφυγαν με 13 πόντους. Άλλαξαν οι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, με τον Δημαρά να παίρνει την μπαγκέτα με 11 πόντους και τον Κολλιούση να ακολουθεί με 7 για τους Τεμπελχανάδες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, από τα χέρια του Νικολαΐδη πέρναγαν όλες οι επιθέσεις των Roots με ριμπάουντ, ασίστ και 5 πόντους, με τον Μαράντο να προσφέρει 4, για το 38 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους Τεμπελχανάδες να ανεβάζουν συνεχώς την διαφορά.Μακαρίτης, Κολιούσης και Καραγεώργος ήταν η τριάδα που οδηγούσε την επίθεση των γηπεδούχων με 4 έκαστος, ενώ για τους Roots, ξεχώρισε ο Μαράντος με 4, με τον Σοκολάκη να σκοράρει από τα 6.75 και τους Ανδραβίζο-Λουλουργά βάζουν από ένα καλάθι.

Οι Roots μπήκαν με σερί 0-6 στην τέταρτη περίοδο με Νικολαΐδη(4), Μαράντο μειώνοντας 56-41, αλλά στην συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισε. Οι Τεμπελχανάδες με πολύ ενέργεια και τους Κολιούση(6), Απάλλα(5) να τους παίρνουν από το χεράκι, εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 25, για να έρθει ο Βασιλομπίλαρος ο Σοκολάκης με δύο τρίποντα με ταμπλό, να διαμορφώσει το τελικό 70-47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Κολιούσης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Νικολαΐδης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν είχαν 27 / 58 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 7 / 16 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Roots είχαν είχαν 8 / 32 δίποντα, 6 / 28 τρίποντα, 13 / 19 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Τεμπελχανάδες(Λεπίτκας): Απάλλας 11(7ρ.) , Γκούμας 4,Δημαράς 14(7ρ.), Καραγεώργος 9 , Κολιούσης 21(11ρ.), Κώστας , Λεπίτκας 2, Μακαρίτης 9(10ρ.) , Ραΐζης.

Roots(Λουλουργάς): Ανδραβίζος 2, Αργυράκης 2(7ρ.), Γούλας , Ζαμπάρας , Λουλουργάς 8, Μαράντος 14, Νικολαΐδης 11(12ρ.), Σοκολάκης 9, Τσαφαντάκης 1.

Τι μας άρεσε: Η χημεία που έχουν αποκτήσει οι Τεμπελχανάδες και η εκτός ισορροπίας τριποντάρα του Σοκολάκη.